Vildt imponerende skærm

Kæmpe skærm med vild opløsning kombineret med kvik processor gør Nexus til testvinder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det første man uundgåeligt lægger mærke til hos Nexus, er den stor skærm på 6”. Den opleves som virkelig stor, og her er nærmest tale om en mellemting mellem en tablet og en smartphone, en såkaldt phablet. Det betyder, at ikke alle vil vælge den uanset, hvad den ellers kan. Nexus 6 kræver en særlig stor lomme, ligesom det er vanskeligt at nå alle ikoner og i det hele taget betjene den uden at skulle bruge to hænder.

Men det gør jo ikke Nexus mindre imponerende, og så snart du tænder den, opdager du, at skærmen står formidabelt detaljeret. For ikke blot er den stor, den har også en enorm pixeltæthed, og med en opløsning på 2560 x 1440 pixel har den en detaljeringsgrad, som normalt findes på 30” pc-skærme!

Den 6” store skærm er dybt imponerende i brug. Trods de store dimensioner ligger telefonen overraskende godt i hånden.

Nexus 6 kaldes også for ”Google Phone”, da netop Google har købt Motorolas mobildivision, og Google-logoet dukker da også op som det første på displayet. Derefter kommer Android-logoet, og her bruges nyeste variant af styresystemet, Android 4.1.

Indeni sidder en ekstrem kvik processor, så hver gang du åbner en mappe eller en app, reagerer Nexus 6 prompte. Samme hastighed er et kæmpe plus, når du trykker på skærmen. Filmkigning er en nydelse med det flotte billede på HD-skærmen. Med et sæt gode hovedtelefoner vil du høre, at også lydkvaliteten er både dynamisk og detaljeret.

Kameraet på 13 megapixel er blandt de bedre i testen, men overgås dog af det fine i Lumia 930 og iPhone 6, selv om dette har lavere opløsning. Men den hurtige processor betyder til gengæld, at du let kan håndtere og endda redigere video direkte i telefonen.

Plads til stort batteri

Størrelsen på Nexus 6 giver plads til et stort batteri, som skulle give op til 24 timers batteritid, og med Turbo Charge-funktion er denne smartphone næsten helt opladet på 2 timer. I praksis holdt Nexus i snit 18-20 timer i vores test, så det er godkendt.

Den store skærm gør det nemme at skrive på skærmtastaturet end på andre smartphones. Det er simpelthen en smartphone, du bliver mere og mere glad for, efterhånden som du vænner dig til de store dimensioner. Og så er det jo bare herligt at streame video i meget høj kvalitet på den store skærm.

Med en af markedets hurtigste processorer åbnes apps og funktioner lynsnart.

Kæmpe skærm

6” og en enorm opløsning gør mobilen perfekt til film og billeder.

Kamera med slow

Det 13 megapixel store kamera håndterer video i 1080P og endda i slowmotion.

Bagsiden er buet

Bagsiden er buet, så mobilen er tykkest på midten, hvilket sikrer, at den ligger godt i hånden.

50 % mere batteri

Med et batteri med hele 3220 mAh – 50 procent mere end de fleste – har du power nok til et døgns brug. 15 minutters hurtig-ladning giver 6 timers batteritid.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse