Ultralet business-bærbar svøbt i kvalitets-legering

Velbygget bærbar til erhvervslivets rejsende garde, let og altid til tjeneste.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kigger man på prisen, skulle man måske ikke tro, at den testede HP EliteBook Folio 1020 G1 skulle være basisversionen i serien.

Erhvervsbærbare er nu engang noget dyrere, og der stilles således også større krav til indholdet, så det er ikke så unaturligt igen.
HP EliteBook Folio 1020 G1 er som skabt til den rejsende forretningsmand, der har brug for at holde sig i kontakt med virksomhedens netværk. Samtidig har han/hun mulighed for at anvende den bærbare til lettere opgaver som at skrive e-mails, surfe samt forfatte dokumenter eller ordne præsentationer eller lignende.

Letvægter med kvalitet

HP EliteBook Folio 1020 G1 har en meget kompakt størrelse, det skyldes ikke mindst den 12,5" store skærm. I testeksemplaret er der tale om en full HD-skærm uden touch, men med anti-genskinsbehandling således at skærmen kan anvendes selv i kunstlys.

Tynd, let og yderst mobil business-bærbar pakket ind i lækre materialer og god udførelse.

Med denne skærm vejer den bærbare 1,21 kg, hvilket sammen med de beskedne dimensioner gør, at den bærbare kan tages med overalt, hvor man rejser hen.

Den bærbare er konstrueret ud af aluminium og en magnesiumlegering. Trods det spinkle ydre udviser kabinettet overhovedet ingen tegn på at ville vride sig. Det er tværtimod klippesolidt.

Med et meget solidt virkende hængsel og ingen bevægelige dele, er den således som skabt til livet på farten.

Det er også lykkedes HP at lave et glimrende baggrunds-belyst tastatur, der trods den bærbares beskedne størrelse byder på nogle fornuftigt store taster med fin mellemrum. Tastaturet har mellemlang vandring og giver tilstrækkeligt med feedback til, at det føles godt at skrive på.

Det helt specielle ved Elitebook Folio 1020 G1 er dog den anvendte ForcePad, det er en berøringsfølsom variant af en clickpad med integrerede musetaster. I modsætning til en normal clickpad bevæger denne ForcePad sig ikke ved aktivering.

I stedet aktiverer man museklik ved at trykke let eller tappe på ForcePad’en. Man skal lige vænne sig til princippet, men det virker ganske godt efter lidt tid.

Målrettet til opgaven

Elitebook Folio 1020 G1 er en bærbar, der er målrettet til lettere brug, processoren er ikke så stærk, hvilket 22 gops i SiSoftware Sandra bevidner.
Den anvendte ssd gør dog oplevelsen kvik specielt ved læseoperationer, uagtet den bærbare ikke er til sværere opgaver. Der er 802.11ac Wi-Fi og WiDi understøttelse.

Sikkerhed og administrations-muligheder er også, som de skal være i en erhvervsbærbar, ligesom der er et godt HD-webkamera til webchat.
Skærmen er desuden dejlig lysstærk med en god billedkvalitet og har en fin detaljeringsgrad med 176,2 PPI.

Batterilevetiden er også ret god, og vi har målt 7 timer 40 minutter i Powermarks produktivitetstest, og 5 timer 32 minutter i den balancerede test.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Jannie Rossell Holst som medarbejder i Product Sales ved afd. Aarhus. Hun kommer fra en stilling som medarbejder i Licensteamet hos Atea. Nyt job