Test: Acer Aspire S7-393-75508G25ews

Designet og de ydre rammer har ikke ændret sig for Acer Aspire S7, der har lignet sig selv, siden den først dukkede op i 2013. Den tynde bærbare i de eksklusive materialer er dog løbende blevet udstyret med ny hardware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det elegante og forfinede design består af en hvid underside, aluminium-inderside og en aluminium-skærmramme med Corning Gorillaglas, der indkapsler hvidt plast forfra og bagtil.  

Den bærbare er testens tyndeste, den vejer heller ikke ret meget og er utroligt let at få plads til. Desuden virker den meget solid trods det spinkle udtryk.

Når det komme til kvalitetsindtrykket, scorer denne bærbare højt, prisen lægger dog også op til dette. Skærmen har WQHD-skærmopløsning, den understøtter touch og har glare-belægning. Det gør den noget følsom overfor indfaldende lys.

Skærmen er ret lysstærk, og den har også et detaljeret billede grundet opløsningen, men den overbeviser ikke med gode betragtningsvinkler, hvilket er lidt skuffende til prisen. Skærmen kan vippes 180 grader, hvilket kan være en fordel, hvis man samles flere om skærmen.

Ydelsen fejler bestemt heller ikke noget, da den er udstyret med en Intel Core i7 dual core-processor på 2,4 GHz med understøttelse af Turbo Boost og Hyper Threading. Den har testens uanfægtet stærkeste processor, selv om den ikke stikker vildt af fra de andre deltagere.

Ultraslank bærbar der er et stilstudie i glas og elegante linjer. Den er tilmed stærk for typen og holder alligevel fornuftigt længe på batteriet . Ultraslank bærbar der er et stilstudie i glas og elegante linjer. Den er tilmed stærk for typen og holder alligevel fornuftigt længe på batteriet .

Hukommelsesbåndbredden er også den bedste i testen. Hertil kommer den vanvittigt hurtige raid 0 ssd-opsætning, der løber fra alle andre, når det gælder om  at læse fra drevet.

Den bærbare kan blive noget varm underneden, men støjniveauet er behageligt lavt. Tilslutningsmulighederne er ret fornuftige for formfaktoren. Acer Transformerport kan benyttes til Acers adapter med flere stik, men kan dog uden garanti også benyttes som miniDisplayPort til visse eksterne skærme.

Et punkt hvor denne bærbare klarer sig rigtigt godt er med batterilevetiden, hvor den ligger godt til trods dens slanke linje.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse