Test: Acer Aspire S7-393-75508G25ews

Designet og de ydre rammer har ikke ændret sig for Acer Aspire S7, der har lignet sig selv, siden den først dukkede op i 2013. Den tynde bærbare i de eksklusive materialer er dog løbende blevet udstyret med ny hardware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det elegante og forfinede design består af en hvid underside, aluminium-inderside og en aluminium-skærmramme med Corning Gorillaglas, der indkapsler hvidt plast forfra og bagtil.  

Den bærbare er testens tyndeste, den vejer heller ikke ret meget og er utroligt let at få plads til. Desuden virker den meget solid trods det spinkle udtryk.

Når det komme til kvalitetsindtrykket, scorer denne bærbare højt, prisen lægger dog også op til dette. Skærmen har WQHD-skærmopløsning, den understøtter touch og har glare-belægning. Det gør den noget følsom overfor indfaldende lys.

Skærmen er ret lysstærk, og den har også et detaljeret billede grundet opløsningen, men den overbeviser ikke med gode betragtningsvinkler, hvilket er lidt skuffende til prisen. Skærmen kan vippes 180 grader, hvilket kan være en fordel, hvis man samles flere om skærmen.

Ydelsen fejler bestemt heller ikke noget, da den er udstyret med en Intel Core i7 dual core-processor på 2,4 GHz med understøttelse af Turbo Boost og Hyper Threading. Den har testens uanfægtet stærkeste processor, selv om den ikke stikker vildt af fra de andre deltagere.

Ultraslank bærbar der er et stilstudie i glas og elegante linjer. Den er tilmed stærk for typen og holder alligevel fornuftigt længe på batteriet . Ultraslank bærbar der er et stilstudie i glas og elegante linjer. Den er tilmed stærk for typen og holder alligevel fornuftigt længe på batteriet .

Hukommelsesbåndbredden er også den bedste i testen. Hertil kommer den vanvittigt hurtige raid 0 ssd-opsætning, der løber fra alle andre, når det gælder om  at læse fra drevet.

Den bærbare kan blive noget varm underneden, men støjniveauet er behageligt lavt. Tilslutningsmulighederne er ret fornuftige for formfaktoren. Acer Transformerport kan benyttes til Acers adapter med flere stik, men kan dog uden garanti også benyttes som miniDisplayPort til visse eksterne skærme.

Et punkt hvor denne bærbare klarer sig rigtigt godt er med batterilevetiden, hvor den ligger godt til trods dens slanke linje.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job