Test: MSI Z170A Gaming Pro Carbon

MSI har produceret solide bundkort, så længe vi kan huske, men det er muligvis første gang, vi ser kulfiber på et bundkort. Eller rettere: kulfiber-stil. Z170A Gaming Pro Carbon minder på mange måder om Asus’ Maximus VIII Formula. Det er en avanceret udvikling i rækken af Z170-chipsæt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Interessant nok har MSI kun en gang lavet et RGB-belyst Z170-bundkort, Carbons storebror, Gaming Pro – men det blev kritiseret på grund af uskønne farver. Nu har vi så Gaming Pro Carbon, der er en sort og grå variant af dette gaming-bundkort i den billige ende.

Hvad får man så for sine penge? Bortset fra de smarte lygter får man en pci-e x4 M.2-port, seks 6 Gb/sek.-korte (SATA), en SATA Express-port, et væld af USB 3.0-muligheder (inklusive vores yndling, en højrevinklet header), tre pci-e-slots og support til ddr4 op til 3.600 MT/sek. OC.

Hvordan yder det? I høj grad ligesom de andre kort. Den højeste overclock, vi opnåede, var 4,9 GHz ligesom resten, når vi ser bort fra B150’erne og Asus’ Maximus VIII Extreme. Borset fra det var der næsten ingen variation ud over en smule i hukommelsesbåndbredden.

Arbejdet med Gaming Pro Carbon var en drøm. Selvom BIOS’et ikke er så intuitivt som visse andre, klarer det sig glimrende, og softwarepakken er fremragende. Inddragelsen af Nahimics audiosoftware er storslået. Læg hertil to hovedtelefonforstærkere, og der er lagt op til en sjov spiloplevelse. RGB-belysningen er ret sej, selvom den umiddelbart kan virke lidt kikset.

Gaming Pro Carbon er et glimrende valg. Det har et par svagheder, der primært drejer sig om æstetik og mangel på supportmuligheder, men bortset fra det er der ikke noget at sige. Meget tiltrækkende.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Erhvervshus Hovedstaden S/I

    Erfaren IT- og AI-specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S