Hver fjerde fortryder snapchats 

Måske var vi lidt berusede, måske kom vi til at sende til den forkerte – eller måske var billedmotivet bare ikke passende? Flere end hver fjerde Snapchat-bruger har prøvet at sende en besked, som de efterfølgende bitterligt har fortrudt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En stadig større andel af vores mobilkommunkation flytter fra tale til tekst og billeder, og en af de mest populære kanaler er Snapchat, hvor du kan sende billeder og video, som slettes efter få sekunder på modtagerens skærm. Sjovt og uskyldigt, skulle man mene. Alligevel fortryder rigtig mange af os beskeder og billeder, vi har sendt. Det viser en ny analyse, som YouGov har genneført for Telia.

Som teenager har man nærmest pligt til at foretage forkerte valg en gang imellem, og de 15 til 19-årige skiller sig da også ud som den aldersgruppe, hvor suverænt flest har fortrudt Snapchat-beskeder. I alt har flere end halvdelen af alle snapchattende teenagere prøvet at fortryde en sendt billedbesked eller video via den gule app med spøgelses-logoet.

Hvad er det så, der giver snapchatterne fortrydelsens kolde rislen ned af ryggen? Ja, ifølge den omfattende undersøgelse blandt 1.207 danskere, der alle bruger Snapchat jævnligt, er der primært tre årsager:

Først og fremmest er det beskeder sendt i fuldskab, vi fortryder. Hvorvidt vores berusede Snapchats var lidt for kærlige eller måske vrede, siger analysen ikke noget om, men det kan i hvert fald ikke anbefales at drikke sig for fuld og snapchatte samtidig.

Den anden mest udbredte fortrydelsesårsag er, at vi er kommet til at sende Snapchatten til den forkerte. Det kan give både åndenød og sorte pletter for øjnene, når du opdager, at du fx har sendt en besked til din eks, som var tiltænkt din nuværende kæreste.

Den tredjemest almindelige årsag til fortrydelse er lidt mere teknisk: ”Snapchat-beskeder sletter sig selv få sekunder efter, at modtageren har åbnet dem, men hvis han eller hun tager et screenshot af billedet på sin mobiltelefon, så er beskeden naturligvis gemt, selvom det ikke nødvendigvis var intentionen for afsenderen, som dog får dog besked om, at modtageren har taget et billede af beskeden. Og når du får dén besked, kan det give anledning til bitter fortrydelse af den Snapchat, du lige har sendt,” forklarer Mette Honoré, Kommunikationsdirektør i Telia.

TOP 5: De mest udbredte årsager til, at man fortryder en sendt Snapchat?

1. Jeg var fuld, da jeg sendte den
2. Jeg sendte til den forkerte
3. Modtageren tog et screenshot
4. Motivet var ikke passende
5. Jeg kunne ikke huske, hvad jeg havde

Mere til historien

Red Barnet har for nylig åbnet en ny online-rådgivning, som hjælper børn og unge, der har oplevet, at billeder af dem er blevet delt imod deres ønske. Den nye rådgivning hedder SLET DET og støtter med brugbar viden, rådgivning og konkret hjælp til få krænkende billeder og videoer fjernet fra internettet. Se mere på Sikkerchat.dk/sletdet.

Vi er Telia Company, den nye generation af teleselskab. Vores 26.000 talentfulde kollegaer servicerer hver dag millioner af kunder i en af verdens mest teknologimodne regioner. Med en stærk tele-infrastruktur er vi samlingspunkt for det digitale økosystem, som hver dag gør det muligt for private, virksomheder og samfund at følge lige præcis det, som giver allermest mening for netop dem – på deres egne betingelser. Med hovedkvarter i den nordiske region – epicenter for innovation og teknologi - er vi klar til at forandre branchen og bringe hele verden endnu tættere på vores kunder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S