Test: Netgear ReadyNAS RN422: Bundsolid netværksharddisk

Netgear er endnu et velkendt navn i it-universet. Denne amerikanske virksomhed med hovedkvarter i San Jose, Californien, fremstiller ikke alene NAS’er med op til 132 båse, Wi-Fi-routere og anden netværksinfrastruktur, men er senest gået ind på det stærkt voksende marked for videoovervågning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Knud Søndergaard, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

RN422 er testens største NAS med to båse og den tungeste i hele firkløveret. Den sender klare business-signaler til omverdenen, men kan naturligvis også fungere perfekt som filserver i et opkoblet hjem.

Features

RN422 har et design, som man med lidt god vilje kan kalde karakteristisk. På den hængslede front er der et kors med fire pile-taster og en OK-tast i centrum plus et praktisk display til hjælp ved opsætning og indstillinger. Her finder man også en USB-A 3.0-port og en tænd/slukknap (bag klappen).

Bagpanelet er lige så hurtigt overskuet. Her er der en eSATA-udvidelsesport, to gigabit LAN-porte og en enlig USB-A 3.0-port. Den store 90 mm-blæser er ikke alene iøjnefaldende. Normalt kører den ganske tyst, men når den går op i omdrejninger, kan man høre, at den virkelig flytter luft.

Arbejdshukommelsen er på 2 GB, og hverken den eller den øvrige hardware kan opgraderes. NAS’en kan installeres både online med ReadyCloud (standard) og offline. Der er udarbejdet en særdeles omfattende, engelsksproget dokumentation til både hardware, software og RAID-opsætning. Skærmmenuerne findes på 15 sprog, og dansk er ikke på listen.

RN422 er hurtig til sekventielle data, men skrivning af random-data er ikke denne NAS’ spidskompetence.

Lidt besværlig installation

Hvis man monterer en helt frisk harddisk i RN422, går installationen som en leg. En disk, som har været brugt i en anden NAS, skal selvfølgelig reformateres. Dette klarer andre NAS’er automatisk, men hos Netgear skal processen køres manuelt, og det gør det ikke nemmere, at manualen ikke svarer helt til produktet. Her er det smartest blot at holde ”RESET” inde, tænde for NAS’en og følge anvisningerne på displayet.

Ligesom kollegerne tilbyder Netgear et stort antal apps, som er opdelt I kategorierne ”Smart Home”, ”Media”, ”Productivity”, ”Business” og ”Other”. Herefter må man selv ind og vælge på menukortet.

Testens største ventilator kan virkelig flytte luft, når den kører op i omdrejninger. Den sjældne eSATA-bøsning øverst til højre er velegnet til backup af NAS’ens data.

Testresultater

RN422 klarer benchmark-testen rigtigt godt. Den er hurtig til sekventiel læsning og skrivning, men taber fart, når den skal håndtere random-skriveprocesser. Overførslen af vores fotosamling på 103 GB tager godt 20 minutter. 4K/UHD-indhold har vi ikke kunnet få NAS’en til at gengive, men almindelige HD-videoer og fotos klarer den fint.

Læses lige nu

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Cloud Sikkerhedsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS