Google+ lukker og slukker - hent dine data før det er for sent

Googles bud på en social tjeneste floppede gevaldigt. Derfor lukker den nu. Du skal skynde dig, hvis du vil nå at hente dine billeder og videoer ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Google+ lignede et lovende bud på en social tjeneste, der kunne lokke Facebook-skeptikerne i folden, da den blev lanceret i 2011. Det var da også en velfungerende tjeneste og et friskt bud på en måde at udforme den slags sociale netværk.

De brugere der hoppede på fandt dog hurtigt ud af, at de var blandt et fåtal. De fleste af vennerne blev hængende på Facebook, og derfor var det bare ikke helt så sjovt på Google+.

Hent dine data

De senere år har tjenesten mere og mere lignet en forladt spøgelsesby, som kun de mest udholdende brugere stædigt nægter at forlade. Nu er der dog ingen vej uden om, for Google har valgt at tage konsekvenser af det svigtende brugere tal. Den 2. april lukker og slukker Google+ for bestandigt.

Allerede d. 4. februar vil det ikke længere være muligt at oprette nye kontoer, d. 7. marts slettes alle kommentarer, og d. 2. april vil der så heller ikke længere være adgang til din profil, hvis du skulle have en. Det betyder også at billeder og videoer bliver slettet, så hvis du skulle have den slags liggende, uden at have det andre steder, så er det ved at være på tide at hive det ud.

Vi siger tak for forsøget Google.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS