Test: BenQ Zowie XL2411P: Rammer rigtigt på de vigtige ting

BenQ leverer en gennemført skærm til lav pris, hvor der er fokus på alt det vigtige.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ved første øjekast ser denne BenQ-skærm ikke ud af noget særligt, så prisen på blot 1600 kroner overrasker ikke. Men tag den i brug, så opdager du, at her er der lagt vægt på alle de vigtige detaljer. At så designet er lidt klodset med en lidt for bred ramme og andet, det kan vi sagtens leve med.

For ergonomien er i orden med en solid fod, der er næsten lige så god som under den fremragende fod på testens Asus-skærm. Læg dertil masser af gode indstillingsmuligheder, så skærmen kan matche dit behov – her har vi en skærm, der i den grad tager kegler.

Det er nu ikke, fordi du ikke kan finde lignende indstillinger på de øvrige skærme i testen, men her fungerer de særlig godt. Du kan let og ubesværet skifte mellem, om du ser film, surfer på nettet eller skriver. Og naturligvis om du spiller.

Dybe farver

For BenQ Zowie XL2411P er en rendyrket gamingskærm, der i performance ligger endog meget tæt på Asus og Acer i samme priskategori. BenQ-skærmen har dog lidt mere tyngde i farverne og er generelt en bagatel bedre, når man ser film eller andet, hvor man gerne vil have dybe, lækre farver.

BenQ Zowie XL2411P har knapper i bunden af skærmen, hvor du let finder rundt, og de er så store, at de er lette at betjene. Det er måske ikke det kønneste at se på, men enormt funktionelt. Alt i alt en gennem-ført skærm til lav pris – og denne priskategoris bedste køb!

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect