Ny standard for chips skal redde Moores lov – førende producenter deltager

En række førende hardware-producenter er gået sammen i et konsortium, der skal udbrede en ny, fælles standard for kommunikation i processorer. Den skal sikre, at Moores lov også gælder i fremtiden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fremtidens processorer vil bestå af et større eller mindre antal dele, kaldet chiplets, i stedet for at alle opgaver afvikles i én stor, sammenbygget processor. På den måde kan man gøre fremtidens computer hurtigere og mere effektiv. Og redde en bestemt lov – men det kommer vi til.

De mange nye chiplets i kommende cpu'er, gpu'er og andre typer af processorer skal kunne "tale" sammen. I stedet for at hver producent udvikler sin egen standard for denne kommunikation er en lang række førende hardware-producenter nu gået sammen og har dannet et konsortium til etablering af standarden UCIe. Forkortelsen står for ”Universal Chiplet Interconnect express”.

Stifterne i det nye konsortium er Advanced Semiconductor Engineering, AMD, Arm, Google Cloud, Intel Corporation, Meta (Facebook), Microsoft, Qualcomm, Samsung og TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Medlemmerne har godkendt specifikationerne til den første version af den nye standard, UCIe 1.0. Intel har været dden drivende kraft i at skabe samarbejdet.

Fra chips til pakker

Den nye standard afspejler en udvikling, hvor chip-prodcenterne går fra en "system-on-chip"-arkitektur, forkortet SoC, til en "system-on-package"-arkitektur. Sidstnævnte forkortes SoP. I stedet for at integrere flere komponenter i en enkelt chip kombinerer SoP flere systemer, de mange chiplets, i en enkelt pakke.

Konsortiet har i et whitepaper beskrevet, hvordan det nye chiplet-design fungerer Konsortiet har i et whitepaper beskrevet, hvordan det nye chiplet-design fungerer.

Intels Sandra Rivera, som er executive vice president i selskabet, beskriver denne udvikling ret præcist med en udtalelse i forbindelse med etableringen af konsortiet:

"Integrationen af flere chiplets i en pakke for at levere produktinnovation på tværs af markedssegmenter er fremtiden for processorbranchen og en søjle i Intels IDM 2.0-strategi. Kritisk for denne fremtid er et åbent chiplet-økosystem med vigtige branchepartnere, der arbejder sammen under UCIe Consortium mod et fælles mål om at transformere den måde, branchen leverer nye produkter på, så man kan fortsætte med at levere på løftet om Moores lov."

Sagt med andre ord: Skal fremtidens processorer fortsætte med at blive meget hurtigere for hver generation – og dermed overholde Moores lov – er det nødvendigt med en anden måde at organisere processorernes opbygning på, og her er chiplets og den nye UCIe-standard en del af løsningen.

Læs mere på UCIe-konsortiets hjemmeside her.

/////

Arbejder du professionelt med it, og vil du vide, hvad det nye og spændende er lige nu?
Magasinet AOD er fyldt med artikler om professionel it.
Få et nyt magasin hver tredje uge med tests og indsigtsartikler

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S