Nye rackmonterede NAS’er kan bruges som komplet backup-løsning

Tre NAS’er ny serie fra Qnap har kort dybde og kan rackmonteres. De kan fungere som en komplet løsning til sikkerhedskopiering og har alle fire pladser til harddiske.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Qnap har netop lanceret tre nye NAS’er til rackmontering og med kort dybde – i serien TS-x64eU. Fælles for dem er, at de kan fungere som en komplet løsning til backup og gendannelse (både lokalt, offsite og i skyen). Som NAS’er har de skalerbar lagringskapacitet, og der medfølger en række – ifølge Qnap – funktionsrige apps.

De tre modeller er TS-464eU med fire harddiskbåse, TS-864eU med otte harddiskbåse og TS-864eU-RP med ligeledes otte pladser samt redundant strømforsyning. Alle TS-x64eU-modeller er udstyret med en Intel Celeron N5095/5105 quad-core-processor og har to 2,5 GbE-porte, to USB 3.2 Gen 2 10 Gbps-porte samt en 4K HDMI-udgang til multimedier og visning af virtuelle maskiner.

Gendannelse efter nedbrud

"TS-x64eU NAS-seriens kompakte design med kort dybde er en alsidig løsning til moderne virksomheder og organisationer. TS-x64eU tilføjer stor fleksibilitet til implementering af it-netværksinfrastruktur med stor ydeevne, hurtige I/O-porte og omfattende udvidelsesmuligheder. TS-x64eU tilbyder alsidige virksomhedsapplikationer og opfylder kravene til optimeret datalagring, backup, deling, genoprettelse efter nedbrud og hybrid cloud," siger Xavier Hsu, , som er product manager hos Qnap.

TS-x64eU’s processor, Celeron N5095/5105 har burst op til 2,9 GHz med Intel AES-NI-krypteringsmotor og 4 GB DDR4-hukommelse (kan opgraderes til 16 GB dual channel). Med to 2,5 GbE-porte kan TS-x64eU opnå hastigheder på op til 5 Gbps med port-trunking. TS-464eU har to M.2 PCIe NVMe-pladser til installation af NVMe SSD til cachelagring og Qtier-teknologi til automatisk niveauopdeling eller Edge TPU til optimeret AI-ydeevne. TS-864eU og TS-864eU-RP har PCIe Gen3 x2-stik til installation af et QM2-kort eller 2,5 GbE/5 GbE/10 GbE-netværkskort til udvidelse af applikationspotentialet.

Hurtigere billedidentifikation

TS-x64eU anvender det nyeste QTS 5.0-operativsystem med en opdateret systemkerne og en ifølge Qnap optimeret brugergrænseflade. HDMI 1.4b-udgangen understøtter op til 4K med 30 Hz opdateringshastighed, hvilket giver fordele, når man bruger applikationer til videoproduktion og -redigering eller ved industrielt design, der kræver høj opløsning.

TS-x64eU integrerer også Intels OpenVINO AI-motor, som sikrer hurtigere billedidentifikation. Blokbaserede snapshots gør databeskyttelse og gendannelse nemmere og afbøder truslerne fra ransomware. Og med HBS (Hybrid Backup Sync) kan man udføre backup-opgaver.

Den nye serie fås nu, og priserne starter ved 4960 kroner ekskl. moms.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S