Apple kommer måske med virtual reality meget snart

En registrering af varemærket RealityOS peger på, at Apple vil introducere virtual reality i nær fremtid. Måske allerede til World Wide Developer Conference, som afholdes i næste uge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple har arbejdet med Augmented Reality i mange år og meget tyder på, at de også har puslet med Virtual Reality bag kulissen. Sidstnævnte bliver måske snart meget mere konkret.

En nylig registrering af varemærket RealityOS har sat rygtemaskineriet i gang. Samme navn er nemlig tidligere fundet i kildekode hos Apple.

Flere tegn

Parker Ortolani, som har postet registreringen på Twitter, mener heller ikke det er tilfældigt, at deadline er angivet til 8. juni. Apple indgiver typisk varemærke-registreringer et par dage efter WWDC har fundet sted, og i år hedder datoen for eventet d. 6. juni.

https://twitter.com/ParkerOrtolani/status/1530731346716409864?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1530731346716409864%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.inputmag.dk%2Fpatent-paa-realityos-peger-paa-virtual-reality-fra-apple-meget-snart%2F

For Parker Ortolani og andre Apple-eksperter levner denne registrering således ikke megen tvivl om, at Apple er på nippet til at introducere deres eget virtual reality-system.

Kigger man lidt nærmere på plakaten til årets World Wide Developer Conference, vil man også bemærke, at figuren i midten bærer et sæt briller, hvilket kunne være endnu et tegn på, at der er VR er dagsordenen.

Er dette tilfældet bliver det en World Wide Developer Conference af de mere spændende vi har i vente. Konferencen afholdes den 6. juni kl. 19 dansk tid. Alle kan følge med på Apple.dk.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS