Test: Apple AirPods Pro: Luksus-buds til Apple-brugeren

De når ikke samme klasse i lydkvalitet som testens bedste, men har ANC, der dræber al støj nær dig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det har kun været muligt at have AirPods med i testen, fordi der er tale om Pro-modellen. Standard-modellen passer ikke ind i vores ører og giver ingen mulighed for tilpasning. Det gør Pro-modellen. Den har tre gummidutter af forskellig størrelse, og med den største sat på enden af ørestykkerne, passer AirPods Pro testholdets XL-ører.

En Pind i øret

Sættet leveres i en fiks lille æske, der er nem at have i lommen. Ørestykkerne kan dog være lidt svært at hive ud. Vi bliver aldrig tilhængere af ”stang-ud-af-øret”-designet, men det er nu engang AirPods varemærke, og efterhånden har vi lært at leve med det.

En fordel er, at den fysiske betjening er henlagt til mikrofonstangen, som er touchfølsom. Dermed slipper du for at slå direkte ind mod øret, når du styrer musik.

Imponerende 3D-lyd

AirPods kan godt bruges med Android-enheder, men Apple-brugere får mest ud af dem. De registreres, med det samme du åbner æsken, når du bruger iPhone og er dybt integreret i iOS med direkte betjening af vigtige funktioner i kontrolcentret.

Her kan du blandt andet aktivere støjreduktion og transparens. Førstnævnte er på niveau med markedets bedste. Med et sug bliver stort set al omgivende lyd slugt. Transparens-tilstanden er også fin, om end den booster omgivende lyde lovlig meget.

AirPods Pro har et sejt trick i ærmet: Rumlig Lyd. Denne tilstand skaber en fornemmelse af, at lydene er overalt omkring dig, ligesom i biografen. Du kan tilmed vælge, om lyden skal placeres efter dit hoveds bevægelser. Det fungerer bedst med lyd mixet i et surroundformat som Dolby Atmos og giver en imponerende oplevelse.

Også almindelig stereomusik lyder rigtig godt på AirPods, som automatisk tilpasser gengivelsen dine ører. Der er dog et stykke op til testens bedste. Største minus ved sættet er den korte batteritid.

Læses lige nu

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen