Ny trussel vinder frem: Malware kommer ind i virksomheder fra USB-sticks

Det lyder næste for utroligt til at være sandt. Men det er ganske vist, at malware ikke kun kommer fra mails og fra nettet, men også fra små USB-sticks, som intetanende medarbejdere og privatpersoner indsætter i deres pc.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var engang – og det er længe siden – at computervirus primært kom ind i computere gennem disketter og USB-sticks. Men metoden lever stadigvæk, viser en ny rapport ifølge den tyske udgave af ZDNet.

For nylig sendte den russiske hackergruppe Fin7 gaveæsker ud pyntet med guldbånd. Bag indpakningen lå en USB-stick med falske Amazon-kuponer til en værdi af 500 US-dollar. Fristende!

Flyder i lobbyer og på p-pladser

USB-sticks kan også blive placeret i en virksomheds lobby eller kastet ind på virksomhedens parkeringsplads. Påskrifter som "Årlig bonusplan" eller "Vores bryllupsbilleder" vækker finderens nysgerrighed, og han eller hun åbner så USB’en i sin computer. Bonusplan og billeder er der måske ikke så mange af, men i al ubemærkethed har en eller anden form for malware sneget sig ind,

Ifølge rapporten Proofpoints 2022 State of the Phish Report har halvdelen (54 procent) af de adspurgte organisationer verden over rapporteret om USB-baserede angreb i 2021, en stigning på mere end 15 procent fra 2020.

Forløber for ransomware

En af gevinsterne – set fra hackernes side – er, at de på denne ret ukendte måde kan overtage styringen af en computer ved hjælp af såkaldt HID-spoofing (Human Interface Device). Her registrerer USB-sticken sig selv som et tastatur eller en mus og udsender automatisk kommandoer. Hackeren kan herefter kontrollere computeren, som om han sad foran den. Denne teknik kan også bruges som første fase i et ransomware-angreb.

Hvordan man undgår det? Man kan spærre alle USB-indgange eller forbyde brug af USB-sticks generelt. En bedre mulighed er nok kun at tillade bestemte USB-enheder, som arbejdspladsen giver medarbejderne. Alle andre udefra kommende USB-sticks kan så forbydes.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job