Ny trussel vinder frem: Malware kommer ind i virksomheder fra USB-sticks

Det lyder næste for utroligt til at være sandt. Men det er ganske vist, at malware ikke kun kommer fra mails og fra nettet, men også fra små USB-sticks, som intetanende medarbejdere og privatpersoner indsætter i deres pc.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var engang – og det er længe siden – at computervirus primært kom ind i computere gennem disketter og USB-sticks. Men metoden lever stadigvæk, viser en ny rapport ifølge den tyske udgave af ZDNet.

For nylig sendte den russiske hackergruppe Fin7 gaveæsker ud pyntet med guldbånd. Bag indpakningen lå en USB-stick med falske Amazon-kuponer til en værdi af 500 US-dollar. Fristende!

Flyder i lobbyer og på p-pladser

USB-sticks kan også blive placeret i en virksomheds lobby eller kastet ind på virksomhedens parkeringsplads. Påskrifter som "Årlig bonusplan" eller "Vores bryllupsbilleder" vækker finderens nysgerrighed, og han eller hun åbner så USB’en i sin computer. Bonusplan og billeder er der måske ikke så mange af, men i al ubemærkethed har en eller anden form for malware sneget sig ind,

Ifølge rapporten Proofpoints 2022 State of the Phish Report har halvdelen (54 procent) af de adspurgte organisationer verden over rapporteret om USB-baserede angreb i 2021, en stigning på mere end 15 procent fra 2020.

Forløber for ransomware

En af gevinsterne – set fra hackernes side – er, at de på denne ret ukendte måde kan overtage styringen af en computer ved hjælp af såkaldt HID-spoofing (Human Interface Device). Her registrerer USB-sticken sig selv som et tastatur eller en mus og udsender automatisk kommandoer. Hackeren kan herefter kontrollere computeren, som om han sad foran den. Denne teknik kan også bruges som første fase i et ransomware-angreb.

Hvordan man undgår det? Man kan spærre alle USB-indgange eller forbyde brug af USB-sticks generelt. En bedre mulighed er nok kun at tillade bestemte USB-enheder, som arbejdspladsen giver medarbejderne. Alle andre udefra kommende USB-sticks kan så forbydes.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job