Ny trussel vinder frem: Malware kommer ind i virksomheder fra USB-sticks

Det lyder næste for utroligt til at være sandt. Men det er ganske vist, at malware ikke kun kommer fra mails og fra nettet, men også fra små USB-sticks, som intetanende medarbejdere og privatpersoner indsætter i deres pc.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der var engang – og det er længe siden – at computervirus primært kom ind i computere gennem disketter og USB-sticks. Men metoden lever stadigvæk, viser en ny rapport ifølge den tyske udgave af ZDNet.

For nylig sendte den russiske hackergruppe Fin7 gaveæsker ud pyntet med guldbånd. Bag indpakningen lå en USB-stick med falske Amazon-kuponer til en værdi af 500 US-dollar. Fristende!

Flyder i lobbyer og på p-pladser

USB-sticks kan også blive placeret i en virksomheds lobby eller kastet ind på virksomhedens parkeringsplads. Påskrifter som "Årlig bonusplan" eller "Vores bryllupsbilleder" vækker finderens nysgerrighed, og han eller hun åbner så USB’en i sin computer. Bonusplan og billeder er der måske ikke så mange af, men i al ubemærkethed har en eller anden form for malware sneget sig ind,

Ifølge rapporten Proofpoints 2022 State of the Phish Report har halvdelen (54 procent) af de adspurgte organisationer verden over rapporteret om USB-baserede angreb i 2021, en stigning på mere end 15 procent fra 2020.

Forløber for ransomware

En af gevinsterne – set fra hackernes side – er, at de på denne ret ukendte måde kan overtage styringen af en computer ved hjælp af såkaldt HID-spoofing (Human Interface Device). Her registrerer USB-sticken sig selv som et tastatur eller en mus og udsender automatisk kommandoer. Hackeren kan herefter kontrollere computeren, som om han sad foran den. Denne teknik kan også bruges som første fase i et ransomware-angreb.

Hvordan man undgår det? Man kan spærre alle USB-indgange eller forbyde brug af USB-sticks generelt. En bedre mulighed er nok kun at tillade bestemte USB-enheder, som arbejdspladsen giver medarbejderne. Alle andre udefra kommende USB-sticks kan så forbydes.

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura