Rapport: Udbrændte it-sikkerhedsmedarbejdere slås med nye trusler

65 procent af alle sikkerhedsteams har oplevet et øget antal cyberangreb gennem det sidste halve år. Flere af angrebene er helt nye typer. Truslerne mødes af overbelastede it-medarbejdere, viser en ny sikkerhedsrapport fra VMware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det sidste halve års tid er mængden af sikkerhedstrusler vokset, viser en ny sikkerhedsrapport fra VMware. Men hvad der er særlig interessant er, at mange af truslerne er helt nye. Blandt de nye er deepfakes, cyberafpresning og angreb rettet direkte mod API’er i virksomhedernes it-systemer, står der at læse i rapporten Global Incident Response Threat Report.

”For at undgå sikkerhedstjek integrerer cyberkriminelle nu deepfakes i deres angrebsmetoder. To ud af tre respondenter i vores rapport har registreret ondsindede deepfakes brugt som en del af et angreb, hvilket er en stigning på 13 procent siden sidste års rapport. Det er ikke længere vildledende videoer og lyd, som cyberkriminelle benytter til at påvirke organisationer gennem desinformationskampagner. I stedet bruger de deepfake-teknologi til at trænge ind i organisationer, for få adgang til deres netværksmiljøer,” forklarer Rick McElroy, ledende cybersikkerhedsstrateg hos VMware.

Overbelastede medarbejdere

En af de helt nye angrebsvektorer er som nævnte, at cyberkriminelle går efter API’er. Rapporten viser at 23 procent af alle angreb nu er målrettet API’ers sikkerhed. Det skyldes især, at arbejdsbelastningen for medarbejderne og antallet af applikationer i virksomhederne stiger. De mest almindelige typer af API-angreb er dataeksponering, SQL- og API-injektionsangreb med henholdsvis 37 procent og 32 procent. DDoS-angreb runder listen af med 33 procent.

En anden ting, som bekymrer VMware i rapporten, er, at der opstår stadig flere samarbejder mellem flere ransomware-aktører. De cyberkriminelle finder hinanden i grupper på mørke internet, og sammen udfører de et stadig større antal ransomware-angreb. VMware fortæller i rapporten at 57 procent af de observerede angreb inden for de seneste 12 måneder har været udført i samarbejde mellem flere cyberkriminelle grupper. Det betyder blandt andet, at der bruges dobbeltafpresningsteknikker, dataauktioner og afpresningsmails.

Problemerne forstærkes af for mange udbrændte it-sikkerhedsprofessionelle. 47 procent af de adspurgte i undersøgelsen har oplyst udbrændthed eller ekstrem stress de seneste 12 måneder, hvilket kun er et lille fald i forhold til sidste år.

Flertal vil skifte job

Faktisk har 69 procent overvejet at skifte arbejde, hvilket er en stigning i forhold til sidste år. Det bringer virksomhederne i risikozonen. Ifølge rapporten er mange virksomheder dog opmærksomme på udfordringen og tager problemet alvorligt. Flere af dem har indført en form for wellness-program for at håndtere udbrændthed blandt it-ansatte.

”For at forsvare sig mod en voksende angrebsoverflade har sikkerhedsteams brug for et højt niveau af synlighed på tværs af virksomhedens arbejdsbelastninger, enheder, brugere og netværk for at opdage, beskytte og reagere på cybertrusler. Når sikkerhedsteams træffer beslutninger baseret på ufuldstændige eller forkerte data, hæmmer det deres evne til at implementere en detaljeret sikkerhedsstrategi, mens deres arbejde med at opdage og stoppe lateral movement-angreb hindres af den begrænsede kontekst af deres systemer,” forklarer Chad Skipper, global sikkerhedsteknolog.

Rapporten afslører også, at stadig flere virksomheder slår tilbage mod angriberne. Faktisk viser undersøgelsen, at 87 procent mener, de kan forstyrre de cyberkriminelles aktiviteter, i visse tilfælde i 50 procent af tilfældene.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S