Nu koster det kæmpebøder hvis smart elektronik kan hackes

EU vil slå hårdt ned på producenter af smart elektronik, som ikke sikrer deres produkter imod, at hackere kan få adgang. Der bliver truet med voldsomme bøder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Flere og flere elektroniske enheder er "smarte", kan app-styres og er koblet på nettet. Men det gør dem sårbare over for hackerangreb. Nu vil EU slå hårdt ned på producenter, der ikke gør deres netopkoblede produkter sikre.

EU-Kommissionen lægger op til bøder på op til 15 millioner euro (112 millioner kroner) eller 2,5 procent af virksomhedens samlede omsætning, skriver Berlingske.dk.

Obligatoriske certifikater

Der indføres obligatoriske certifikater, som kun tildeles, hvis produkterne lever op til nogle grundlæggende krav om cybersikkerhed. Køberne skal også have instruktion i, hvordan de opdaterer deres produkter. Det er et kendt problem, at produkter af typen ”tingenes internet” bliver glemt, når de først er sat i funktion.

EU’s cybersikkerhedsagentur ENISA skal stå for kontrollen af alle produkterne, men det bliver op til de nationale myndigheder at gribe ind eller forbyde et produkt, hvis det ikke overholder de fastsatte krav, skriver Berlingske.dk.

Det vil formentlig gøre smarte produkter lidt dyrere. For EU-kommissionen forventer, at de nye krav vil koste virksomheder og myndigheder 216 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse