Moderne it er så kompliceret, at det i sidste ende handler om tillid - sådan tackles det hos A.P. Møller-Mærsk

Podcast: Moderne it er så kompliceret, at det i sidste ende handler om tillid. Men hvordan opbygger man den tillid? Det har Global Technology Platform Leader hos A.P. Møller- Mærsk, Roman Kulczykowski, et bud på.

Artikel top billede

Stolen du sidder på. Skærmen du læser det her på. Tastaturet du bruger, når du tipper din kollegaen om artiklen.

Det er alt sammen sandsynligvis produceret langt, langt væk - og har rejst længere end hvad hovedparten af befolkning nåede i et helt liv for blot et par generationer siden.

For moderne logistik er blot endnu et af de moderne mirakler, som vi i dag tager for givet og det, som den engelske sociolog Anthony Giddens kalder for ”ekspertsystemer".

De systemer er kendetegnet ved at indeholde enorme mængder viden og avanceret teknologi – og er derfor ofte så svært gennemskuelige, at noget så ukonkret som tillid ender med at spille en stor rolle.

Så hvordan opbygger man den tillid? Hvordan leverer man den centrale teknologi, som en global shipping-kæmpe som Mærsk kører på?

Erfaren it-leder deler ud af viden

Det fortæller Roman Kulczykowski, der er global Technology Platform Leader hos A.P. Møller- Mærsk, om i denne episode af The Digital Edge.

Ud over sit job hos Mærsk har Roman desuden tidligere været chef for energiselskabet BP's ERP-systemer og ledte i tre år selskabets digitale transformation.

Og så har Roman, der oprindeligt er økonom, også erfaring Deloitte og IBM.

Du kan høre hele Romans spændende fortælling i episoden nedenfor - inklusiv hans overvejelser om bæredygtighed og om at lykkedes med en global organisation. Episoden er på engelsk.

(Fra minut 27:00 og frem kan du især høre Romans erfaringer med at rulle store systemer ud igennem flere år)

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Bonusinfo: The Digital Edge har haft en pause siden december. Vi har ikke savnet spændende folk at tale med, men tid. Men nu er der ovenstående og planlagt to yderligere episoder. Og de er lidt specielle – for de foregår ude af huset.

Næste episode optager vi på Folkemødet vi skal tale teknologi og politik med Casper Klynge, vicedirektør hos Dansk Erhverv - men som også med en baggrund som verdens første tech-ambassadør og europæisk direktør hos Microsoft.

Og så optager vi et tredje afsnit om digital transformation på Smukfest i Skanderborg, hvor IT Optimiser er så venlige at stille rammer til rådighed. Gæsterne er ved at falde på plads.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura