Rutinepræget Red Hat 7.3 Personal

En af styrkerne ved open source-verdenen, set fra slutbrugerperspektivet, er den store mængde af god, gratis software. Så man må forvente, at en decideret skrivebordslinux vil diske op med lækkerier på skrivebordet - færdigpakket og parat til fortæring. Men Red Hat 7.3 Personal er en nærig rad, og på trods af sit herredømme over markedet kunne firmaet lære noget af sine tyske og franske konkurrenter.

Hæderlig udgivelse

Red Hat sidder tungt på markedet for Linux-distributioner, men bedømt ud fra den nyeste skrivebordsversion af styresystemet er det ikke helt fortjent. Red Hat 7.3 Personal, som retter sig imod skrivebordsanvendelse, er en hæderlig udgivelse, men den gør ikke det store for at komme brugeren i møde.

Det er egentligt ikke, fordi der er noget galt med den nye version, som den præsenterer sig ved en standardinstallation, men konklusionen er ganske kort at Red Hat ikke kommer med i feltet, når det drejer sig om brugervenlighed.

Dårligt installationsværktøj
Når nu styresystemet i en standardinstallation ikke disker op med det helt vilde, kan man rettelig forvente, at det skal være nemt at installere den store mængde software, som de medfølgende cd'er byder på. Her kommer Red Hat til kort.

Firmaet holder stædigt fast i at benytte GnomeRPM som program-installationsværktøj, og hvis man ikke lige ved at det er det værktøj, man skal have fat i, er man ilde stedt. GnomeRPM gemmer sig i menuen Programmer > System og bærer navnet GnomeRPM pakkehåndtering - ikke særligt venligt over for nye brugere.

GnomeRPM er derudover et elendigt installationsværktøj i sammenligning med for eksempel SuSE og Mandrakes alternativer, som er langt mere intuitive og lige ud af landevejen.

Specielt SuSE 8.0 skal fremhæves, da den tyske producent har fået den gode idé at benytte links i en installationsmenu, således at man blot skal vælge et menupunkt for at installere et givent stykke software. Her kunne Red Hat lære noget.

Red Hat benytter stadig Gnome som standard brugerflade, men KDE 3.0 kan også vælges. Selvom denne anmelder har en svaghed for Gnomes brugerflade, så er der ingen tvivl om at den seneste KDE-version på alle punkter er mere stabil og væsentlig hurtigere end Gnome 1.4. Vi håber at Gnome-holdet har overraskelser i hatten, når version 2.0 kommer på gaden i næste uge.



Vil du vide mere om Linux og Red Hat?

NewsScanner overvåger 300+ medier

Prøv gratis i 30 dage.

Nye programmer

Ingen godnatlæsning
Red Hats idé om papkasser til software ligner til forveksling Microsofts: En kompakt installationsvejledning, hvor papirkvaliteten er så ringe, at man kan se igennem siderne, og en blød papkuvert med en hulens masse cd'er. Firmaet ved tydeligvis, hvor pengene skal spares.

Installationsmanualen er ganske udmærket, men Red Hats Anaconda-installation er, som de andre menneskevenlige GNU/Linux-distributioner, efterhånden blevet så nem, at der ikke er det store behov for tykke installationsvejledninger. En udmærket gennemgang af partitioner og hvorledes de kan krympes er dog et godt påfund, specielt til førstegangsbrugere, som vil installere et dual-boot system med en eksisterende Windows-partition.

Anaconda-programmet, som installerer Red Hat, ligner i øvrigt sig selv, og selv om den fungerer fint og uden unoder, så har vi set det gjort bedre fra andre producenters side.

Som boot-manager benytter Red Hat 7.3 Grub, selvom LILO også kan vælges. Grub fungerede upåklageligt med testmaskinens eksisterende Windows-partition.

Udmærket programudvalg
Som sædvanlig følger der en stor mængde software med, og det er i al væsentlighed gamle kendinge: Mozilla 0.9.9, StarOffice 5.2, KDE's udmærkede K-programserie, Photoshop-klonen GIMP 1.2.3 med videre.

Blandt de interessante nytilkomne er Ximian Evolution, som er et Microsoft Exchange-lignende program til håndtering af mail, adresser og kontaktlister med en begrænset kompatibilitet med Lotus Notes og Microsoft Exchange. Vi har kun skimmet produktet, men det ser ganske fornuftigt ud.

Evolution fra Ximian, som også har en finger med i udviklingen af Gnome.

GPhoto

En anden god nyhed er gPhoto, som ganske simpelt er et program til overførsel af billeder fra digitalkameraer. Vi testede gPhoto med et Canon PowerShot S10. Vi var ikke helt sikre på, hvorledes vi skulle gebærde os med USB, men programmet fungerede upåklageligt via serielporten.

Man behøver nu ikke installere Red Hat 7.3 for at benytte gPhoto. Programmet kan downloades fra sin egen hjemmeside, hvor man også kan se, om ens kamera-model er understøttet.

Udmærket, men noget
rutinepræget præstation

Red Hat 7.3 Personal er en udmærket tidssvarende Linux-distribution, som dog ikke imponerer voldsomt. Specielt den bøvlede programinstallation med GnomeRPM trækker ned i forhold til konkurrenterne.

Vores bud på den allernemmeste skrivebordslinux må stadig være Lycoris, og hvis man ønsker mulighed for lidt mere, Mandrake eller SuSE.

Red Hat 7.3 Personal er set til prisen 695.00 kr.

Red Hat Linux 7.3 Personal er venligst udlånt af Liga LinDist ApS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S