Sun vil frigive Java under GPL-licens

Sun Microsystems vil frigive Java-kildekode gratis. Dermed bevæger endnu et af mange store it-firmaer sig ind på open source markedet. En ekspert kalder det smart marketing.

Hos Sun Microsystems har det længe været på tale at frigive Java-kildekoden på en open source-licens. Nu ser det ud til at ske meget snart.

Firmaet vil lægge sine mobile og standard versioner af Java ud på en såkaldt GPL (General Public License). Det skriver blandt andre ITNews.com.au.

Software under GPL-licensen giver en bruger ret til kildekode, som man kan ændre og distribuere alt efter behag.

Man må dog ikke udgive en ændret kildekode uden at give samme rettigheder til andre.

- Tidligere har man haft muligheder for at kigge på Java-kildekoden. Men den var ikke kompatibel med en open source licens, hvilket har affødt en del kritik fra open source-miljøet, forklarer amanuensis Ken Friis Larsen fra IT-Universitetet.

Den semi-åbne tilgang til markedet ser dog nu ud til at forsvinde med GPL-licensen for Java.

Vil styrke Java-platform

Sun Microsystem vil med frigivelsen tage et stort skridt ind på open source-markedet.

- Jeg vurderer, at Sun gør det for at styrke Java-platformen, siger Ken Friis Larsen.

Han påpeger, at man tidligere har set en god synergieffekt mellem Sun og eksempelvis IBM’s udviklingsmiljø, Eclipse. Og den slags kan blive endnu bedre med initiativet.

I fodsporet på giganterne

Sun Microsystems følger med den forventede frigivelse af Java-kildekoden under GPL-licens, i fodsporene på andre it-giganter som Oracle, Microsoft og Adobe.

De firmaer har de seneste uger investeret mange penge og kode på open source-markedet.

Derfor kan man se Sun’s træk som en udstrakt hånd til open source miljøet, men ifølge Ken Friis Larsen handler det i høj grad også om marketing.

- For mange af de store spillere på markedet er open source blevet et interessant alternativ. Udover god omtale så kan de også få kvalificeret hjælp fra dedikerede brugere, og få næsten gratis udviklingshjælp den anden vej, siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommadoen i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS