Sun vil frigive Java under GPL-licens

Sun Microsystems vil frigive Java-kildekode gratis. Dermed bevæger endnu et af mange store it-firmaer sig ind på open source markedet. En ekspert kalder det smart marketing.

Hos Sun Microsystems har det længe været på tale at frigive Java-kildekoden på en open source-licens. Nu ser det ud til at ske meget snart.

Firmaet vil lægge sine mobile og standard versioner af Java ud på en såkaldt GPL (General Public License). Det skriver blandt andre ITNews.com.au.

Software under GPL-licensen giver en bruger ret til kildekode, som man kan ændre og distribuere alt efter behag.

Man må dog ikke udgive en ændret kildekode uden at give samme rettigheder til andre.

- Tidligere har man haft muligheder for at kigge på Java-kildekoden. Men den var ikke kompatibel med en open source licens, hvilket har affødt en del kritik fra open source-miljøet, forklarer amanuensis Ken Friis Larsen fra IT-Universitetet.

Den semi-åbne tilgang til markedet ser dog nu ud til at forsvinde med GPL-licensen for Java.

Vil styrke Java-platform

Sun Microsystem vil med frigivelsen tage et stort skridt ind på open source-markedet.

- Jeg vurderer, at Sun gør det for at styrke Java-platformen, siger Ken Friis Larsen.

Han påpeger, at man tidligere har set en god synergieffekt mellem Sun og eksempelvis IBM’s udviklingsmiljø, Eclipse. Og den slags kan blive endnu bedre med initiativet.

I fodsporet på giganterne

Sun Microsystems følger med den forventede frigivelse af Java-kildekoden under GPL-licens, i fodsporene på andre it-giganter som Oracle, Microsoft og Adobe.

De firmaer har de seneste uger investeret mange penge og kode på open source-markedet.

Derfor kan man se Sun’s træk som en udstrakt hånd til open source miljøet, men ifølge Ken Friis Larsen handler det i høj grad også om marketing.

- For mange af de store spillere på markedet er open source blevet et interessant alternativ. Udover god omtale så kan de også få kvalificeret hjælp fra dedikerede brugere, og få næsten gratis udviklingshjælp den anden vej, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect