Vokseværk i Motorolas danske afdeling

Motorola Danmark har på seks måneder udvidet medarbejderstaben i den nordjyske udviklingsafdeling fra 275 ansatte til nu snart 350. Nordjysk know-how og et høj uddannelsesniveau gør Danmark attraktiv for den internationale mobilkæmpe.

Der er dømt vokseværk i Motorolas nordjyske udviklingsafdeling.

I maj måned købte den amerikanske mobilkoncern taiwanske BenQs nordjyske forsknings- og udviklingscenter samt de omkring 275 ansatte.

Antallet af ansatte, hovedparten ingeniører, er siden da stedet markant, og nu når Motorola snart 350 ansatte i den nordjyske afdeling.

- Vi har selv rekrutteret en del folk, og samtidig har vi overtaget et datterselskab til TTP, der er blevet købt af Motorola-koncernen. Så der er sket en del på det halve år, fortæller Bo Wassberg, der er administrerende direktør i Motorola Danmark.

Kloge hoveder

Udviklingsafdelingen i Aalborg er en del af mobilgigantens verdensomspændende udviklerteam med flere tusinde medarbejdere og er siden overtagelsen blevet fuldt integreret i Motorola Danmark, der nu har over 600 medarbejdere.

- Jeg mener, at der er omkring 24 forskellige nationaliteter i den nordjyske afdeling, så det er et mangfoldigt sted med mange forskellige kulturer og ikke kun danske medarbejdere, siger Bo Wassberg, der selv sidder i hovedkontoret i Glostrup.

Den nordjyske udviklingsafdeling er omgæret af en del hemmelighedskræmmeri, fordi det er fremtidens Motorola-mobiler, der er på tegnebrættet.

- Det handler om udvikling af software hardware til mobiltelefoner, og det handler selvfølgelig om at styrke vores produkter. Det er et led i en langsigtet strategi og den produktudviklingsplan, vi har lagt, afslører Bo Wassberg dog.

En mobilkæmpe i Danmark

De mange udviklere i Nordjylland beskæftiger sig udelukkende med udvikling til mobiltelefoner.

Her er der også en del at tage fat på, for Motorola er verdens andenstørste mobiltelefon-producent med en markedsandel på 22,5 procent, kun overgået af Nokia med 33,5 procent

Når den amerikanske gigant nu har over 600 danske medarbejdere, er det ikke tilfældigt, mener Bo Wassberg.

- Danmark som land har formået at tilpasse sig en globaliseret verden, og det passer fint til en global virksomhed som Motorola. Vi satser på innovation, og med de mennesker, der er placeret i Aalborg, passer det lige ind i vores kram. Så det er det danske know-how og det høje uddannelsesniveau, der gør Danmark attraktiv, siger han.

Dansk islæt i mobilerne

I de godt seks måneder, Motorola har ejet den nordjyske udviklingsafdeling, har man arbejdet med at få afdelingen integreret.

Nu vil der ikke gå længe før arbejdet i den danske udviklingsafdeling sætter sit præg på nye mobilmodeller fra Motorola.

- Det har selvfølgelig taget noget tid at få afdelingen ind i Motorola-verdenen, efter vi overtog det fra BenQ, men nu kører de for fuld styrke, og de første resultater fra Aalborg vil komme ind i produkterne fra starten af næste år, siger administrerende direktør i Motorola Danmark, Bo Wassberg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job