Boom for IPTV i Afrika

Markedet for alternative medieløsninger vokser i flere afrikanske lande, især i Sydafrika står virksomheder i kø for at komme ind på mediemarkedet.

Artikel top billede

Afrikanerne kan se frem til at få tv signalerne leveret via internettet.

Computerworld News Service: Alternative kommunikations- og medieteknologier er i centrum, når de store spillere på det afrikanske marked konkurrer om at tilbyde nye satellit- og IPTV-service.

Den skrappeste konkurrence foregår på nuværende tidspunkt i Sydafrika.

Landets reguleringsudvalg, The Independent Communications Authority of South Africa, er i gang med at sammenligne ansøgninger fra 18 virksomheder, der vil tilbyde forskellige medieløsninger i landet, og udvalget skal inden længe offentliggøre, hvilke operatører det vil tilbyde licenser.

Den kinesiske udbyder, Star Communication Network Technology, har bevæget sig ind på markedet i Rwanda, gennem virksomhedens underafdeling, Star Africa Media.

Virksomheden bygger en trådløs, digital tv-station baseret på Digital Video Broadcasting-Terrestrial (DVBT).

Ghanas Omanye Online producerer radio- og TV-programmer, der udsendes via internettet og har leveret lokale nyheder, sport og underholdning til abonnenter siden juni i år.

I mellemtiden har Sydafrikas førende telekommunikations-udbyder, Telkom SA, også bevæget sig ind på markedet for digitale udsendelser og er blandt de 18 ansøgere til licenserne.

Telekom SA har dannet en underafdeling med navnet Telkom Media, som skal stå for at forsyne Sydafrika TV-service over satellit og IPTV platforme, hvis virksomheden får tilladelse til det.

"Telkom Media træder ind på dette marked på grund af de muligheder, der ligger i at kombinere telekommunikation og medie-teknologier, hvilket også passer til vores eksisterende ambitioner om at levere sammenhængende løsninger til vore kunder," siger Chris Van Zyl, der er talsmand for Telkom Media.

Han tilføjer, at der er gode forretningsmuligheder i berigede video- og indholdsservice, som kan realiseres med IPTV og via internetservice i det hele taget.

Telkom Media er rettet mod Sydafrikas middelklasse og har ifølge Chris Van Zyl allerede udvalgt indhold, der er rettet mod det segment.

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S