Artikel top billede

Det lokale it-selvstyre er gået for vidt

Klumme: HP har halveret sine it-udgifter ved at centralisere beslutningsprocessen. Danske topledere anbefales at overveje en strammere it-topstyring.

Topstyring er sjældent populært - heller ikke på it-området. Alligevel bør ledelsen i de mange danske virksomheder, der i dag giver deres lokalafdelinger udstrakt it-selvstyre, overveje at stramme grebet.

For selvom de fleste lokalafdelinger sætter pris på at kunne træffe deres egne it-beslutninger, så blokerer et højt antal lokale it-beslutningstagere for en samlet it-strategi på tværs af virksomheden. Og det er dyrt på bundlinjen. Det var det i hvert fald hos HP, både på globalt og lokalt plan, indtil en ny topledelse kastede et kritisk blik på it-udgifterne og besluttede, at det lokale it-selvstyre var gået for vidt.

Da Mark Hurd i 2005 overtog ledelsen af HP havde især opkøbet af Compaq sat sit tydelige præg på it-udgifterne. Alt for mange applikationer udførte samme funktioner for forskellige dele af virksomheden, og vidt forskellige lokale standarder for datakategorisering gjorde business intelligence både dyr og besværlig.

Hvert år brugte HP på verdensplan mere end 20 milliarder kroner eller cirka fire procent af den samlede omsætning på eget it-udstyr og -drift. Dobbelt så meget som de nærmeste konkurrenter. Det var helt uacceptabelt for den nye CEO.

85 datacentre bliver til seks

Derfor håndplukkede Hurd samme år CIO-legenden Randy Mott til at udarbejde og implementere en global it-strategi, der skulle halvere it-udgifterne på bare tre år.

Mott fik dermed det stærkest tænkelige mandat fra den øverste ledelse til at skære igennem, hvor det var nødvendigt for at reducere udgifterne og forbedre virksomhedens samlede udbytte af it-investeringerne. Det virkede.

Motts plan vil være tilendebragt til oktober i år, og resultaterne taler for sig selv: 85 datacentre vil være reduceret til bare seks. Antallet af applikationer vil være styrtdykket fra 5.800 til 1.400. Og 750 siloer med BI-data vil være konsolideret til ét samlet data warehouse, hvorfra samtlige 50.000 HP-beslutningstagere trækker deres information. Den samlede besparelse løber op i omkring 10 milliarder kroner - årligt. En regulær halvering af it-udgifterne.

Strammere it-topstyring

Besparelser i den størrelsesorden har selvfølgelig krævet omstruktureringer over hele verden. På dansk jord har vi blandt andet afviklet HP Danmarks lokale datacenter og kører i dag alle vores forretningsapplikationer fra servere i de seks globale HP-datacentre. En flytning, som faktisk lod sig gennemføre, stort set uden at medarbejderne lagde mærke til det.

Helt så glat gik det ganske vist ikke, da størstedelen af vores interne it-support i Allerød skulle erstattes af en international helpdesk. Dels havde vores danske it-support været uhyre effektiv, og det var der ikke helt taget højde for, da der i første omgang blev afsat ressourcer til os i den internationale helpdesk.

Dels krævede skiftet til den nye arbejdsproces en vis tilvænning for medarbejderne. Men det går i den rigtige retning, og på længere sigt vil den døgnåbne telefonsupport uden tvivl forekomme helt naturlig.

Større smidighed

Disse direkte udløbere af Motts topstyring har ikke alene styrket det samlede HP-regnskab. Lokalt har reduktionen af HP Danmarks faste udgifter givet os en langt større smidighed i markedet, og i en tid med akut mangel på it-arbejdskraft i Danmark er det desuden af stor betydning, at vi outsourcer support- og rutineopgaverne og dermed frigør så mange it-kræfter som muligt.

Ud fra denne erfaring anbefaler jeg danske topledere at overveje en strammere it-topstyring. Det internationale konkurrencepres for at nedbringe driftsomkostningerne og flytte medarbejdere fra support til produktion bliver kun større i årene, der kommer, og i sådan en situation tyder både vores globale og lokale erfaringer på, at topstyring er it-selvstyret overlegent.

Keld Jersild Olsen er administrerende direktør for
Hewlett-Packard (HP).

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere