Samsung klar med hurtig fladskærm

Til januar lancerer Samsung sin hidtil hurtigste LCD-skærm med en responstid på kun 12 millisekunder.

Indhold

Samsung præsenterede sin hidtil hurtigste LCD-skærm på den nyligt overståede Comdex-messe i Las Vegas USA.

17"-skærmen SyncMaster 172X LCD har en responstid på kun 12 millisekunder, mens konkurrenternes skærme endnu må nøjes med responstider mellem 16 og 24 millisekunder.

Responstiden er en vigtig parameter, fordi en langsom skærm har en tendens til at lave et slør efter objekter, der bevæger sig hurtigt henover skærmen.

Eksempelvis kan en tennisbold få en "hale" efter sig, fordi skærmen ikke kan nå at slukke for de berørte pixels hurtigt nok.

Samsung er også klar med en 19" LCD-skærm, SyncMaster 193P. Den har ikke den samme hurtige responstid som 172X, men de benytter til gengæld begge MagicTune, der er Samsungs nye kontrol-software til LCD-skærme.

MagicTune giver mulighed for at ændre på skærmens farve og lysstyrke via mus og tastatur, og netop med 193P er MagicTune en nødvendighed, da skærmen er fuldstændig uden de normale indstillingsknapper på fronten.

SyncMaster 193P er klar til december, og den kommer til at koste omkring 7.000 kroner med moms. SyncMaster 172X LCD kommer til at ligge omkring 5.000 kroner med moms.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis