Her er de farligste programmeringsfejl

Softwarefirmaer, sikkerhedsfirmaer og efterretningstjenester har identificeret de 25 farligste programmeringsfejl. Listen forventes at få indflydelse på projektkontrakter fremover.

Artikel top billede

Sikkerhedsorganisationen SANS har offentliggjort en liste over de 25 farligste og oftest forekommende programmeringsfejl.

Mere end 30 virksomheder og organisationer har været med til at udpege de alvorligste problemer, som findes i software i dag.

Ofte forekommende fejl

Kigger man listen igennem, er det en lidt forstemmende oplevelse i betragtning af, at vi skriver år 2009.

Bufferoverflow er stadig et ofte forekommende problem, ligesom der ofte ikke foretages inputvalidering i softwaren, der udvikles i dag.

Som folkene bag top 25-listen, skriver i forbindelse med offentliggørelsen af listen:

"De fleste af disse fejl er ikke noget, programmørerne forstår særligt godt; hvordan man undgår dem er ikke noget som uddannelserne gør meget ud af; og tilstedeværelsen af fejlene er ikke noget som softwarefirmaerne tester regelmæssigt for.

Fejlene har vidtrækkende betydning. Blot to af dem førte til mere end 1,5 millioner sikkerhedsbrister på websites i løbet af 2008 - og de sikkerhedsbrister medførte, at folk, der besøgte de berørte websites, fik omdannet deres computere til zombier."

Liste som kontraktgrundlag?

Håbet er, at listen vil få it-branchen til at udvikle mere stabile programmer med færre fejl.

Men listen er ikke kun beregnet til at skærpe udviklernes opmærksomhed på at undgå farlige programmeringsfejl.
Listen skal også bruges i forbindelse med kontraktindgåelse. Det håber SANS' forskningsdirektør Alan Paller bliver tilfældet.

"Top 25-listen er den slags, som bør indføjes i dine kontrakter," siger Alan Paller til IDG News Service.

Tidligere forsøg på at gøre softwareindustrien mere opmærksom på problemerne og få kunder til at stille krav til leverandørerne har dog ikke haft den store succes.

Alan Paller erkender eksempelvis, at SANS' Top 20-liste over sikkerhedsrisici fra 2007 ikke fik leverandørerne til at levere mindre fejlbehæftet software.

Den nye liste er dog mere gennemarbejdet, og håbet er, at efterretningstjenester som NSA og andre regeringsmyndigheder, som har været med i udarbejdelsen af top 25, vil medvirke til at få listen indarbejdet i kontrakter mellem leverandører og kunder.

Fokus på forebyggelse fremfor afhjælpning

"Offentliggørelse af en liste over programmeringsfejl, som gør cyberspionage og cyberkriminalitet muligt, repræsenterer et vigtigt skifte i sikkerhedsbevidstheden, et skifte væk fra en systemadministrator synsvinkel [detect/respond/patch] til fokus på softwareudvikling [design/implementer/verificer]," lyder det eksempelvis fra Konrad Vesey, fra NSA's Information Assurance Directorate.

"Når forbrugerne ser, at de fleste sårbarheder er forårsaget af bare 25 svagheder, så vil en ny standard for passende omhyggelighed i produktudvikling formentlig opstå. Softwaresikkerhed ændres fra at handle om, hvad leverandøren tester for, til hvad leverandøren indbygger i produktet."

De 25 farligste programmeringsfejl

De 25 programmeringsfejl er inddelt i tre kategorier:
Usikker interaktion mellem komponenter, risikofyldt ressourcehåndtering og porøst forsvar.

For hver enkelt programmeringsfejl gives en risikovurdering og det beskrives hvordan man kan undgå at introducere fejlen under arkitekturarbejde, design, implementering og build af systemer. Samtidig gives råd til hvordan man tester for softwarefejlene.

Usikker interaktion mellem komponenter

Mangelfuld inputvalidering

Mangelfuld output-encoding

SQL indsættelse

Cross-site scripting

Kommando indsættelse

Fortrolig information sendes ukrypteret

Cross-site request forfalskning

Race conditions

Fejlmeddelelser med læk af systeminformation

Risikofyldt ressourcehåndtering

Buffer overflow

Manglende kontrol med kritiske data

Mangelfuld kontrol af filnavne

Upålidelig søgesti

Code injection

Download uden integrity check

Mangelfuld frigivelse eller fjernelse af ressource

Mangelfuld initialisering

Mangelfuld beregning

Porøst forsvar

Mangelfuld adgangskontrol og authorisation

Anvendelse af svag kryptering

Hard-coded passwords

Kritiske ressourcer uden passende permission assignment

Tilfældige tal er ikke tilfældige nok

Eksekvering med unødvendige privilegier

Klient, der håndhæver serversikkerhed

Den samlede top 25-liste findes her

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job