Sun vil skabe verdens største app-store

Sun er på trapperne med en gigantisk app-store. Arbejds-titlen er Project Vector.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Sun Microsystems planlægger at lancere en app-store, der vil få Apples app-store til at ligne en mindre kiosk.

Server-leverandøren håber at kunne øge salget og udvide forretningen ved hjælp af Java app-store, skriver Sun's topchef, Jonathan Schwartz,
på sin blog.

Sun er ved at blive opkøbt af Oracle, der tidligere har udtrykt stor interesse for Suns Java-teknologier.

Målgruppe: Millioner af udviklere
En app-store, der er bygget op omkring Suns Java-programmeringssprog, har potentiale, fordi millioner af software-udviklere allerede nu skaber applikationer med Java, som har været tilgængelig siden midten af 1990'erne.

Sun vurderer, at der allerede findes mere end 4,5 milliarder computere, mobiltelefoner og andre enheder, der bruger Java-baseret software. Dette betyder at Java allerede har et kæmpestort, potentielt marked.

Jonathan Schwartz antyder, at den nye app-store vil fokusere på pc-brugerne - et marked på potentielt en milliard brugere.

Apples app-store har til sammenligning allerede stået for mere end en milliard download på trods af, at der ifølge en rapport fra virksomheden selv kun findes omkring 21 millioner iPhones.

Google og Microsoft forrest

Tidligere handler med Google og Microsoft har overbevist Sun om potentialet i en Java app-store.

I 2005 indvilligede Sun i at begynde at distribuere Googles browser toolbar sammen med dets populære Java Runtime Environment, som er den software, der gør det muligt at køre Java-applikationer på en Windows-pc.

Googles toolbar er placeret på browseren, så folk kan skrive deres søgninger her i stedet for at skulle gå til Googles egen hjemmeside.

Frivilligt download

Det blev tilbudt til pc-brugerne som et frivilligt download sammen med Java Runtimes automatiske opdateringsmekanisme.

Googles toolbar viste sig populær, forklarer Jonathan Schwartz, og opdateringsmekanismen viste sig at være et stærkt distributions-værktøj.

Året efter blev Googles betaling "øget dramatisk", fortæller han. Kort tid derefter bød Microsoft over Google og fik en distributionsaftale i stand med Sun om at distribuere selskabets MSN-toolbar på det amerikanske marked.

"Den omsætning, der blev skabt for Sun, var så stor, at vi begyndte at overveje, hvordan man kunne opbygge en mere formel forretning op omkring Java som distributionsværktøj - hvordan vi kunne tilbyde muligheden til hele Java-fællesskabet i stedet for bare til to søgevirksomheder med en årlig kontrakt," forklarer Jonathan Schwartz.

Og det er, hvad firmaets Java app-store, der i øvrigt går under kodenavnet 'Project Vector', skal kunne.

Wilvin Chee, der er leder af afdelingen for software research hos IDC, siger, at en Java app-store vil have stort potentiale, idet det vil bringe softwareudviklerne sammen med brugerne. En sådan forretning vil desuden gøre Java-applikationerne nemmere at finde og på den måde vil det også betyde, at der vil blive udviklet flere Java-applikationer, fortæller han.

Sun planlægger at give udviklerne af Java-applikationer lov til at tilføje deres programmer til en særlig hjemmeside, hvorefter selskabet vil evaluere dem i forhold til sikkerhed og indhold, inden de vil blive lagt ud til offentligheden. Sun vil tage penge for at distribuere dem.

Virksomheden planlægger at afsløre flere detaljer på sin egen JavaOne-konference, som efter planen skal indledes d. 2. juni i San Francisco, fortæller Jonathan Schwartz.

Java er et programmeringssprog til software, som Sun i sin tid udviklede for at gøre internettet og browserne mere interaktivt. Med det kunne man spille online-spil, chatte med venner over hele verden, udregne huslånet, se billeder i 3D og meget andet.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS