It-forskere vinder Nobelpris i fysik

Tre it-forskere vinder årets Nobelpris i fysik for henholdsvis fiberforskning og udviklingen af det digitale billede.

Artikel top billede

De tre Nobelpristagere i fysik 2009. Fra venstre er det Charles K Kao, Willard S. Boyle og George E. Smith. Skærmbillede fra nobelprize.org.

Informationsteknologien ser ud til at have bidt sig godt fast i Nobelpriserne.

For to år siden gik forskningsverdenens mest prestigefyldte pris inden for fysik til to harddisk-forskere, og i år tilfalder Nobelprisen i fysik tre forskere, der står bag store historiske gennembrud inden for fiberoptik og digitale billeder.

Dette års nobelpristagere i fysik er 75-årige professor Charles K. Kao med en halv andel i prisen, mens to kvarte af prisen bliver uddelt til den 84-årige Willard S. Boyle og den 79-årige George E. Smith - begge fra Bell Laboratories.

Det skriver Det Kongelige Svenske Videnskabernes Akademi på sin hjemmeside.

Fiberens fader

Begrundelsen fra [i]den Kungliga Vetenskapsakademiens Nobelkommitté[i] for, at den tidligere kineser og nuværende britisk-amerikaner Charles K. Kao får halvdelen af prisen ligger i, at han har bidraget med "banebrydende resultater inden for tranmission af lys i optiske kommunikationsfibre."

Nobelkomiteen fremhæver, at Charles K. Kao i 1966 bidrog til et sandt gennembrud ved at udregne, hvordan man kunne transmittere lys over lange distancer ved hjælp at optiske glasfibre.

Charles K. Kaos beregninger gjorde det blandt andet teoretisk muligt at sende informationer i form af lys igennem fiber på afstande op til 100 kilometer, selv om det kun var muligt at finde rene fiberstykker på 20 meters længde i 1960'erne.

Opfindelsen af ren fiber i passende længder så dog dagens lys i 1970, og har siden været en del af internettets infrastrukturelle rygrad, hvor eksempelvis billeder, lyd og tekst kan suse jorden rundt på et splitsekund.

Siden 1960'erne er der sket en del. Og hvis man samlede alverdens nedgravede glasfibre i én lang tråd, vil man kunne køre den en milliard kilometer lange tråd rundt om jorden 25.000 gange.

De digitale billeders fødsel

Den anden halvdel af Nobelpris-æren i fysik tilfalder Willard S. Boyle og George E. Smith, der begge har arbejdet hos forskningsvirksomheden Bell Laboratories, hvor blandt andet transistoren, den matematiske informationsteori og styresystemet UNIX er blevet født.

Amerikansk-canadieren Willard S. Boyle og amerikaneren George E. Smith får hver en fjerdel af prisen for i 1969 at have udviklet den første succesrige og vidt udbredte billedteknologi ved hjælp af en digital billedsensor - en såkaldt CCD (Charge-Coupled Device), der gør brug af Albert Einsteins fotoelektriske effekt (som han modtog Nobelprisen for i 1921, red.).

CCD-teknologien omdanner lys til elektriske signaler og har siden revolutioneret kameraindustrien, hvor milliardvis af billeder nu bliver gemt elektronisk frem for som lys på film.

Udover fotografer og turister har eksempelvis medicinalindustrien og rumforskere også haft stor glæde af CCD-teknologien, blandt andet når lægerne skal kigge indvendigt i en menneskekrop, eller når vi kigger ud og skal dokumentere verdensrummet.

Udover æren kan de tre it-forskere se frem til at skulle dele 10 millioner svenske kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS