Ingen Home- og Pro-version af Longhorn

Microsofts kommende styresystem, der indtil videre går under kodenavnet Longhorn, får ikke betegnelserne Home og Pro. Desuden overvejer softwaregiganten at indføre flere multimedie-faciliteter i Longhorn.

Indhold

Der kommer ingen Windows "Longhorn" Pro og Home Edition. Microsoft planlægger nemlig at ændre navngivningen, når den kommende afløser til Windows XP bliver lanceret, hvilket formentlig sker engang i 2006.

Problemet med den nuværende Pro og Home Edition navngivning er, at den ikke har været sigende nok. Kunderne har simpelthen ikke kunne gennemskue, hvad betegnelserne egentlig betød.

I stedet vil Microsoft sørge for, at de kommende versioner af Windows bliver udstyret med mere beskrivende navne, der i højere grad skal anskueliggøre, om udgaven af styresytemet retter sig mod hjemmebrug eller kontorbrug.

Microsoft går også med tanker om at indføre multimediefaciliteterne fra Windows XP Media Center i Longhorn.

Media Center-udgaven, der får computeren til at blive et digitalt underholdningscenter, som hører til i dagligstuen, er ikke blevet lanceret i Danmark, men har været en moderat succes i andre lande.

Microsoft overvejer også at indføre faciliteterne fra Tablet PC-udgaven af Windows XP i Longhorn.

Det vil for eksempel betyde, at en bærbar pc automatisk kan skifte fra at være en Medie Center PC, når den sidder i en dockingstation, til at være en Tablet PC, når den bruger batteriet.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec