På onsdag fylder med-stifteren af Yahoo David Filo 31 år, og mon ikke der bliver råd til en fødsesldagsfest. I den seneste tid er Yahoo-aktier steget kraftigt, og det betyder, at David Filos aktieandel på 12,8 procent nu har rundet en værdi på en milliard dollars.
I onsdags landede Yahoo-aktierne på 178 dollars per aktie. I april nåede aktierne for første gang op på 100 dollars per aktie, og for fire uger siden lå de stadig på det niveau. Siden er aktierne altså spurtet i vejret til 178 dollars per aktie.
Den anden stifter af Yahoo, den 29 årige Jerry Yang, er også meget tæt på at kunne kalde sig milliardær. Men da han ejer lidt færre aktier end Filo, så bliver det foreløbig kun til 987,1 millioner dollars.