JPEG-baseret virus lige om hjørnet

Sikkerhedseksperter advarer om at den første JPEG-virus kan være klar når som helst.

Indhold

En virus-programmør er kommet meget tæt på at udnytte en kritisk fejl i den måde som Microsoft Windows håndterer JPEG-billeder på. Det skriver ZDNet.

Ifølge Costin Raiu, sikkerhedsekspert hos Kaspersky Labs i Rumænien, prøvede en virus-programmør i weekenden at sprede en trojansk hest gemt i et JPEG-billede, som udnyttede fejlen.

Microsoft lavede allerede sidste år en patch, som retter problemet, men der er sandsynligvis stadig mange brugere, som ikke har opdateret deres pc'er og som derfor er sårbare. Især fordi fejlen var at finde i flere af Microsofts produkter.

Weekendens virus fejlede dog, men Costin Raiu mener ikke at der langt til succes for programmøren.

- Denne gang var viraen heldigvis ikke smitsom, men det vil være relativt nemt for virus-programmøren at rette fejlen så man skal ikke blive overrasket, hvis man ser et nyt forsøg med en virkende virus, siger Costin Raiu.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere