Telenor bekræfter samtale med TDC

Det norske teleselskab Telenor har nu bekræftet, at der har været ført samtaler mellem TDC?s ejere SBC Communications og nordmændene. Dermed fortsætter spekulationerne om TDC?s fremtid.

Af Søren Lauridsen

Telenor bekræftede onsdag formiddag, at selskabet har ført forhandlinger om opkøb af TDC - tidligere Tele Danmark. I en yderst kortfattet meddelelse til den norske børs skriver Telenor, at der har været ført samtaler med SBC Communications, der ejer 41,6 procent af TDC.

Ifølge Telenors pressetalsmand Dag Melgaard er der to muligheder med hensyn til samtalerne. Enten fortsætter de, eller også gør de ikke, skriver Melgaard i en pressemeddelelse.

TDCs pressechef Max Stougaard ønsker endnu ikke at kommentere den norske meddelelse.

- Jeg har ikke kunnet få fat på Henning Dyremose endnu og kan derfor ikke udtale mig, siger han til Computerworld Online.

Financial Times skrev i dag, at Telenor, som den norske regering ejer 79 procent af, er interesseret i at overtage SBC?s aktiepost i TDC.

TDC blev tidligere på året sat i forbindelse med Telia. Denne gang ser det dog ud til, at der er mere substans i opkøbs-rygterne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere