GPRS-fiasko ruller videre

Den nye mobile datatjeneste, GPRS, har 11 måneder efter startskuddet stadig så få kunder, at det ikke kan betale sig at opkræve penge for forbruget. TDC?s og Sonofons kunder betaler kun for abonnement og ikke forbrug af GPRS.

Der var ikke sparet på reklamekronerne, da datanettet GPRS, som er forløber for 3G-mobilnettet UMTS, blev skudt i gang i starten af året.

I dag 11 måneder efter har nettet dog fortsat så få kunder, at det ikke kan betale sig at sende dem en regning for data-forbruget. Det mener både TDC og Sonofon.

TDC lå sammen med Sonofon fra starten klart højest med hensyn til betaling for forbruget på en GPRS-telefon. Telegiganten ville oprindeligt kræve 25 kroner pr. Mbyte, oven i et abonnement på 240 kroner i kvartalet. Orange meldte fra starten ud, at man ville ligge under den pris.

Men ingen af selskaberne har fået kunder nok til, at det overhovedet kan betale sig at opkræve penge for forbruget. Samtidig arbejder både Sonofon og TDC med nye priser på GPRS-tjenester.

Selskaberne regner med, at GPRS tager fart fra første eller andet kvartal næste år.

? Vi vurderer løbende prissætningen, men vi begynder først at opkræve betaling fra andet kvartal næste år, siger markedsdirektør Morten Falkenberg fra TDC Mobil.

Meldingen fra Sonofon er, at de begynder at tage betaling fra 1. januar, men måske bliver det udskudt, siger Bo Heimann Larsen fra Sonofons informationsafdeling.

Skuffende kundeudvikling

Morten Falkenberg vil ikke ud med, hvor mange GPRS-kunder TDC har i dag, men han konstaterer, at markedet slet ikke er kommet i gang endnu. Hos Sonofon melder man om 3.000 til 4.000 kunder, der primært skal findes i erhvervslivet.

Den kedelige kundeudvikling hænger sammen med, at der først nu kommer GPRS-telefoner på gaden fra de to store producenter Ericsson og Nokia. Motorola og Siemens har haft enkelte modeller på gaden, men det har ikke ligefrem fået kunderne til at stå i kø efter den nye datatjeneste.

TDC mener, at leverandørerne har et ansvar for den nye datatjenestes foreløbige fiasko. Nokia og Ericsson leverer både delene til nettet og mobiltelefonerne og har gjort stor reklame for datanettet.

Teleselskabet mener derfor, det er useriøst først at levere brugbare telefoner 11 måneder efter, netværket er oppe at køre.

Udviklingen inden for GPRS har fået TDC til at bede om udsættelse af udrulningen af UMTS-nettet i blandt andet alpelandet Schweiz, hvor TDC-selskabet Sunrise har fået en UMTS-licens.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura