Første bundkort med HDMI

Universal Abit kommer med det første bundkort med HDMI-out. Det vil helt sikkert blive standard fremover, da HDMI jo både afløser scart-stikket og DVI-stikket.

Nu kommer Universal Abit med et nyt 945GT bundkort designet specielt til Core 2 Duo.

For de teknisk forstående kan det fortælles, at bundkortet har en 667MHz frontside bus og ICH7m-DH southbridge.

Med en Core 2 Duo processor placeret i bundkortet kan det også drage fuld nytte af DDR2 533MHz. Bundkortet har naturligvis Firewire, dual SATA 3.0Gbps interfaces og optisk HDA input/output.

Men det nye er jo, at der HDMI video-out. Med en AACS decoder vil HDMI-outputtet understøtte HDCP signaler og gøre det perfekt til en Vista-kompatibel skærm eller et HD-tv.

HDMI er et digitalt stik, som er standard i nye HD-tv apparater, high-end filmafspillere og lignende.
HDMI er i modsætning til det kendte DVI- og S-video signal også i stand til at levere lyden fra eksempelvis filmafspilleren til tv'et og kan på den måde ses som en afløser for det populære scart-stik.

HDMI er også i stand til at levere lyd fra eksempelvis filmafspilleren til tv'et. Man regner desuden med, at HDMI vil erstatte DVI fra omkring 2008.

Dog forsøger stardardiseringsorganisationen VESA at få deres netop vedtagne standard DisplayPort til at være fremtidens DVI-stik. Så måske vil HDMI og DisplayPort sidde side om side på fremtidens motherboard.

Bundkortet, der hedder IL-80MV, forventes til salg i slutningen af juni, og prisen er endnu ukendt




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere