HP-kameraer er brandfarlige

Hewlett-Packard har tilbagekaldt softwaren til over 600.000 digitalkameraer på verdensplan. Der er risiko for, at kameraerne bryder ud i brand.

Hewlett-Packard (HP) tilbagekalder softwaren til 679.000 digitalkameraer på verdensplan, efter en amerikanske forbruger har klaget over, at hans Photosmart R707 brød ud i brand under en opladning.

Flammerne ødelagde kameraet og fyldte rummet med røg, men der skete ikke nogen personskade.

Problemet opstod på grund af en fejl i kameraets firmware, der blev udløst af et forsøg på at oplade batterier, som ikke var genopladelige.

Der er blevet udstedt en patch til HP's defekte digitalkameraer, som kan downloades her. Det er også muligt at kontakte HP's support for at få hjælp til at opgradere firmwaren.

HP er ikke den eneste kameraproducent, der har problemer med overophedning af batterier. Nikon har tidligere tilbagekaldt omkring 710.000 batterier, der viste sig at være defekte. Læs mere om det her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland