Her er Dells utrolige Android-mobil

Pc-producenten Dell er på vej med en lækkerbisken af en Android-mobil. Amerikansk webside har haft fingre i tidlig prototype. Få detaljerne her.

Tilbage i april fik den amerikanske weblog, Engadget.com, fat i fotos og dokumenter, der afslørede, at Dell er på vej med et brag af en Android-mobil.

Den er beskrevet som Dell Thunder og har et lækkert, minimalistisk design og en æggende 4,1-tommer skærm.

Nu er det så lykkedes amerikanerne at få fingre i to prototyper af Dell Thunder, og de har selvfølgelig testet løs, skudt billeder og nappet en lille video.

Det ser ud til, at Dell Thunder kommer med en 1-gigahertz SnapDragon-processor, der er akkompagneret af 512 megabyte ram, 512 megabyte rom og et 8-megapixel kamera på bagsiden.

Den ene prototype var udstyret med Android 1.6, mens den anden kørte version 2.1.

Det forventes dog, at Dell Thunder kommer med Android 2.2, eller endda den kommende version 3.0 også kendt som Gingerbread, når den endelig slippes ud i butikkerne.

Kommer måske med monsterskærm

Engadget skriver, at selv om begge prototyper har en 4,1-tomme stor skærm, så havde den ene en opløsning på 800 x 480 pixel, mens den anden var sat til, hvad der ligner 1280 x 768 pixel.

Ingen af skærmene var dog af særlig høj kvalitet, og Engadget spekulerer, at Dell Thunder får en flot, lækker AMOLED-skærm i den endelige version.

Såfremt mobilen lanceres med en skærmopløsning på 1280 x 768 pixel, så vil den overgå den nye iPhone 4.

Apple har ellers pralet højlydt med mobilens højde skærmopløsning på 960 x 480 pixel fordelt ud over 3,5 tommer.
3G-chippen er konfigureret til at virke på de europæiske 3G-frekvenser, så Dell Thunder vil med al sandsynlighed kunne købes på disse breddegrader og om ikke andet, så skulle en importeret model virke fint med dit mobilselskab.

Et kig i softwaren i Thunder afslører også, at Dell har planer om at indbygge FM-radio, HDMI-udgang og en slags dock-connector til tilslutning af ekstraudstyr.

Du kan se flere billeder af Dell Thunder og en kort video på Engadgets webside her!

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S