Sådan vil Tyskland beskytte forbrugerne mod botnet

Tyskerne får hjælp fra staten til at fjerne farlig software fra deres computere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Tyskland vil snart lancere en tjeneste, der skal hjælpe forbrugerne med at fjerne skadelig software fra deres computere.

Initiativet er et forsøg på at dæmme op for udbredelsen af spam-udsendende botnet.

Det tyske "Anti-Botnetz Initiative" har et budget på knap 15 millioner kroner og finansieres af Tysklands indenrigsministerium.

Initiativet får teknisk støtte fra det tyske forbundskontor for informationssikkerhed (BSI) og yderligere hjælp fra Association of the German Internet Industry (eco).

Initiativet bliver lanceret 15. september under den ottende årlige 8th German Anti Spam Summit i Wiesbaden.

"Hovedformålet er at få Tyskland ud af top 10-listen over lande, hvorfra mest botnet-aktivitet stammer," beskriver et dokument om initiativet (PDF), der er offentliggjort på websitet for Organization for Economic Cooperation and Development (OECD).

Botnet er netværk af inficerede computere, der kan misbruges af hackere til at udsende spam, udføre distribuerede denial-of-service-angreb og stjæle data.

Meget robuste

Disse netværk har vist sig at være overordentligt robuste og bruger avancerede tekniske metoder til at forblive aktive selv efter alvorlige forsøg på at lukke dem ned.

Internetudbydere verden over eksperimenterer med måder at håndtere botnet og eksempelvis bruge automatiserede systemer til at meddele kunderne om inficeringer og blokere deres internetadgang, indtil deres computere er rensede.

Det er en byrde for internetudbyderne at skulle håndtere klager om misbrug fra andre netværksleverandører, og automatisering kan reducere mængden af manuelt arbejde, som teknikere skal udføre.

Initiativet indbefatter, at de tyske internetudbydere identificerer inficerede computere på deres netværk og meddeler kunderne per e-mail, telefon eller SMS.

De inficerede kunder bliver derefter henvist til et centralt website med instruktioner og værktøjer, der kan bruge til at rense deres computere med.

Hvis det ikke fungerer, vil internetudbyderne tilbyde telefonhjælp. Tjenesten er gratis, og brugerne kommer kun til at betale for telefonopringningen til lokal takst.

Mindst fem internetudbydere deltager i initiativet. Helpdesken vil efter planen være til rådighed i mindst et år, hvorefter eco vil "sikre projektets videreførelse i endnu et år for at imødekomme efterspørgslen," beskriver dokumentet.

Og selv når helpdesken ikke længere er til rådighed, vis websitet med instruktioner og værktøjer stadig være tilgængelig, beskrives det.

"Formålet med dette initiativ er at rykke tæppet væk under de botnet, der fungerer i og fra Tyskland," siger Katrin Mallener, der er talskvinde for eco.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S