Test: Android mod iPhone - bedst i brug

Business Center bringer fire store test-artikler, der sammenligner smartphone-styresystemerne iOS 4 og Android 2.2 på en række punkter. Her handler det om GPS og brugergrænseflade.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Både iOS 4 og Android 2.2 understøtter GPS, og begge kan triangulere lokaliteten ud fra Wi-Fi-signaler og mobilmaster.

Begge styresystemer har Google Maps indbygget, hvorfra man kan finde sin aktuelle destination, få ruteangivelser og anden hjælp til navigation.

Begge styresystemer gør det ydermere muligt for udviklerne at integrere lokalitetsinformation i deres applikationer, så bestemmelse af lokalitet er blot endnu en indbygget funktion.

Både iOS og Android 2.2 giver også brugeren kontrol over privatlivsindstillingerne med hensyn til lokalitet.

Det er dog for visse applikationer i Android kun muligt at bestemme, om ens lokalitet er tilgængelig for den givne applikation, ved at slå GPS- og Wi-Fi-lokalitetstjenesterne til og fra, hvorimod iOS 4 gør det muligt at kontrollere dette per applikation.

Applikationerne i Android er tvunget til at oplyse, om de eksempelvis anvender lokalitetsinformationer, men der er ingen central måde at håndtere disse tilladelser på, hvilket der er i iOS 4.

iOS 4's implementering af Google Maps synes at fungere bedre end Androids, da Androids Maps-app er meget langsommere, selv om om de køres på sammenlignelig hardware.

Det kræver også flere trin at skifte visning fra normalt kort til satellit i Android på grund af brugen af indlejrede menuer.

Kampen på denne front må derfor siges at være uafgjort.

Brugergrænseflade

Det er ofte en ukontroversiel antagelse, at Apple laver bedre brugergrænseflader, end nogen anden, men det er ikke altid sandt (hvilket tjenesten MobileMe er bevis på).

Men brugergrænsefladen i iOS 4 er simpelthen bedre designet end konkurrenternes. Den gør det let og hurtigt at få adgang til alle funktionerne.

Det er bemærket tidligere, hvordan Android 2.2 tvinger brugeren til at klikke på menuknappen og gå igennem en eller flere niveauer af valgmuligheder for at få adgang til de fleste funktioner i mange apps.

Det lægger en dæmper på hastigheden i den daglige brug, selv om tilgangen i det mindste er konsistent implementeret.

Apple er bedre til at placere de mest almindelige funktioner øverst i iOS' applikationers brugergrænseflader, så de er tilgængelige med et hurtigt tryk - uden dog at rode skærmen til.

Et andet eksempel på Googles ringere udførsel af brugergrænsefladen er, at de håndholdte enheder har en søgeknap, men den er ikke altid funktionel.

Hvis man trykker på den, når man eksempelvis er ved at læse en mail, sker der ingenting. Hvis man derimod trykker på den, når en kontakt vises på skærmen, kan man søge i sin adressebog.

Det står ikke klart, hvorfor søgeknappen har en funktion i visse sammenhænge, men ikke i andre, særligt for apps som e-mail, hvor det både er muligt og oplagt at kunne søge. Hjemknappen fungerer heldigvis altid.

Hvid tekst på sort baggrund
Androids indstillinger kan være forvirrende at bruge (og den hvide tekst på sort baggrund gør det næsten muligt at se, hvad der står på skærmen i stærkt sollys). Der er for eksempel to Wi-Fi-valgmuligheder: Wi-Fi og Wi-Fi-indstillinger.

Trykker man på Wi-Fi, slår man Wi-Fi til og fra, mens man for at finde et Wi-Fi-netværk skal gå ind under Wi-Fi-indstillinger. Det virker unødvendigt forvirrende. iOS placerer alle Wi-Fi-indstillinger samme sted med tydeligt markerede kontrolmuligheder.

Den gode nyhed er, at knibe og zoom samt autorotation, når man vender sin smartphone fra lodret til vandret, fungerer lige godt på Android 2.2 og iOS 4.

HTC's brugergrænseflade, Sense, får Android til at opføre sig mere som iOS, så hvis man sætter pris på elegancen ved Mac OS X eller iOS, bør man gøre sig selv den tjeneste at kigge på HTC's apparater, hvis man er ude efter en telefon med Android.

HTC's skærmtastatur fungerer eksempelvis bedre end standarden i Android, da HTC har justeret trykfølsomheden, så den tager højde for den optiske illusion, der skabes af laget af glas mellem brugerens finger og den trykfølsomme skærm. Det gør også iOS.

Vinderen er...

Hvor Androids brugergrænseflade virkelig dumper er i forhold til dens værktøj til tekstmarkering. Hvis man finder ud af, at man har skrevet noget forkert, som ikke er blevet rettet af den automatiske ordbog, kan det være svært at flytte cursoren hen til det rette sted i teksten.

Hvis man holder fingeren nede for længe, bliver skærmen fyldt af en kontekstuel menu til redigering af tekst.

I iOS trykker man og holder fingeren nede, der hvor man ønsker at placere tekstcursoren. Derefter fremkommer der et forstørrelsesglas, der hjælper brugeren til at placere cursoren helt præcist.

Her kan man så tilføje og redigere i teksten. Det er her samtidig muligt at vælge tekst uden at frygte, at en eller anden menu pludselig fylder hele skærmen.

I samme dur er det nogle gange slet ikke muligt at vælge, kopiere eller indsætte tekst i Android 2.2.

I visse tilfælde frembringer man ved at trykke og holde fingeren nede den kontekstuelle menu til redigering af tekst, der gør det muligt at kopiere og indsætte hele tekstfeltets indhold, i andre tilfælde er ikke engang det muligt.

Selv om browseren lader brugeren vælge og kopiere tekst, er denne funktion ikke universelt tilgængelig. For eksempel kan man ikke vælge og kopiere tekst i e-mails.

I iOS kan ethvert stykke tekst vælges, og man justerer præcist, hvilken tekst der vælges, ved hjælp af små håndtag. Det er let, intuitivt og universelt.

Og vinderen er...
Helt afgjort iOS 4. Der er ingen undskyldning for Androids kluntede værktøj til teksthåndtering. Hvis man er vant til almindelige mobiltelefoner, BlackBerry eller Palm OS, vil man være henrykt over Android 2.2's brugergrænseflade.

Men hvis man er hjemmevant i iOS eller Mac OS X, vil Androids brugergrænseflade føles klodset og akavet, som hvis man blev tvunget til at bruge Windows eller Linux.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser til datamatikeruddannelsen

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job