Opskriften på succes: Støjsvag pc med høj ydelse

HP, Acer og Dell står i kø for at få leveret toptunede vandkølingssystemer fra danske Asetek. Vi har besøgt kølingseksperterne fra Brønderslev for at få opskriften på deres succes.

Artikel top billede

Vand og (ofte) dyre pc-komponenter er normalt en skidt kombination, som kan få de fleste brugere til at fortrække en nervøs mine.

Det har imidlertid ikke forhindret rutinerede gør-det-selv-folk i at spidse skruetrækkeren og installere vandkøling i pc'en.

Vand er nemlig en væsentligt mere effektiv varmeleder end luft, der normalt benyttes til at køle computerens processor, og lavere driftstemperaturer giver som bekendt mulighed for højere hastigheder.

Under frysepunktet

For Brønderslev-firmaet Asetek er specialkølede computere en spidskompetence, men det har ikke altid været vandkøling, der stod på programmet.

For Aseteks stifter, André Eriksen, der formelt grundlagde firmaet i 2000, var blandt de første producenter af såkaldte kompressorkølere, der bragte computerens processor langt under frysepunktet. Det er lækkerier for overclockere, som kan holde varmeudviklingen under kontrol og sparke ydelsen endnu mere i vejret.

Kompressorkølerne - blandt andet den populære og i visse kredse legendariske Vapochill - var imidlertid forbeholdt et relativt lille segment af brugere.

Mainstream-markedet

Det næste naturlige skridt for producenten var derfor at producere kraftige vandkølere, der nok lod sig anskaffe til en mere menneskelig pris, men som samtidig stillede store krav til den enkelte brugers tekniske ekspertise.

På et tidspunkt stod det dog klart, at det ikke kun var overclockere, der investerede i vandkølingssystemer. Der tegnede sig et billede af, at vandkøling var interessant både i forhold til ydelse og støj, men prisen og besværet skulle minimeres, hvis mainstream-markedet skulle erstatte den traditionelle luftkøler.

Vandkøling til masserne

Med denne erfaring i bagagen gik Aseteks ingeniører videre til at udtænke LCLC-løsninger i stort antal; Low Cost Liquid Cooling.

Altså en reel erstatning for luftkøling, der skulle sælges både til forbrugere og pc-producenter, som udgjordes af et lukket system og var både driftsikkert og relativt billigt.

Aftaler med store internationale pc-mærker som HP, Acer og Dell/Alienware blev et anseligt gennembrud for Asetek, der her fungerede som underleverandør af kølingssystemerne, og i samarbejde med blandt andet hukommelsesproducenten Corsair blev egentlige gør-det-selv-kits gjort tilgængelige for gængse forbrugere.

Det er altså ikke Aseteks eget mærke, du møder i e-butikkerne, men mærker som er baseret på den danske teknologi.

Knæk og bræk

Den oplagte fordel for vandkølingsløsninger er, at luftkølere med tilsvarende ydelse vejer væsentligt mere og i praksis kan udgøre et problem, når den færdige maskine skal transporteres fra fabrik til distributør, butik og - til slut - forbrugeren; selve processorsoklen risikerer nemlig at knække under den massive vægt.

Derudover får brugeren konkrete fordele så som mulighed for højere ydelse med overclocking, hvilket er oplagt til spillecomputere og entusiastmaskiner, som kan skrue gashåndtaget i bund helt automatisk, samtidig med at et minimalt støjniveau bibeholdes.

I erhvervssammenhæng er særligt støjniveauet vigtigt for arbejdsmiljøet, og så skal man bestemt ikke glemme komponenternes ve og vel, som får levetiden forlænget markant, for hver 10 grader processorens temperatur sænkes.

Sammenlagt er det altså ikke svært at gennemskue, at Asetek har fat i et koncept, som med en pris på knap 600 kroner for eksempelvis Corsairs Asetek-baserede H50-køler, der har kunnet fås i lang tid, ikke koster mere end de bedste luftbaserede løsninger.

Ydelsen skal trumfe luft

Vi håber snart at kunne teste en kommende vandkøler fra Asetek, men bedømt ud fra vores hidtidige indtryk er det rimeligt at antage, at denne form for vandkøling langt fra bør være forbeholdt luksusmaskiner fra Alienware, HP og Acer.

Teknologien fortjener frem for alt en plads i almindelige stationære maskiner til menneskepenge, hvor lavt støjniveau og kølig drift altid er velkomment.

Ydelsen skal dog være lige i skabet, for hvis den ikke formår at imponere, er det svært ikke fortsat at anbefale den velprøvede luftkøler, som på dette marked altid smiler i bakspejlet til Asetek.

Da vi ikke fik demonstreret præcise ydelsestal og -sammenligninger, må det indtil videre stå hen i det uvisse, hvilken ydelse Aseteks kommende løsninger vil byde på.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS