Android 3.1: Bedre, men stadigvæk ikke godt nok

Google har opdateret sit operativsystem til tablets. Selv om Android 3.1 retter mange fejl og byder på flere forbedringer, føles softwaren stadig langsom, ustabil og grov i kanten.

Over sommeren og efteråret lander et væld af nye Android-tablets på de danske butikshylder, men hvis du ønsker en maskine, der kan matche totaloplevelsen på Apples iPad, bør du væbne dig med tålmodighed og vente med at smide pengene på bordet.

Googles Android-operativsystem er nemlig stadigvæk en blandet fornøjelse, selv om internetgiganten netop har lanceret version 3.1 med mange fejlrettelser og et par kærkomne forbedringer.

Android 3.1 er indtil videre kun lanceret til Motorola XOOM, men softwaren skulle også finde vej til tablets som Samsung Galaxy Tab 10.1 og LG Optimus Pad over de kommende uger og måneder.

Vi har rodet rundt med Android 3.1 på Motorola XOOM i en uges tid.  Selv om operativsystemet føles mere velkørende, stabilt og med færre hakkende oplevelser og pauser, er det langt fra godt nok, og softwaren føles stadig som et igangværende projekt, der langt fra er færdigt og ikke burde have fået lov til at forlade Googles udviklingsafdeling og lande på butikshylderne.

Indrømmet, der er længere imellem apps, der crasher, og internetbrowseren virker også hurtigere og mere effektiv, men man støder stadigvæk på frustrerende pauser og en brugeroplevelse, der endnu ikke kan konkurrere med, hvad Apple leverer med iPad.

Dertil kommer, at Flash-tunge websider ofte formår at bringe maskinen i knæ, og det på trods af at Adobe har opdateret sin Flash-klient flere gange og nu er ved version 10.3.

Små forbedringer, få apps

Kan man leve med, at Android til tablets stadigvæk føles noget halvbagt, kan du i version 3.1 nu ændre størrelsen på widgets på hjemmeskærmene, og du kan nu have op til  18 apps kørende på samme tid. Du kan skifte imellem de åbne apps ved at scrolle igennem en liste af miniaturebilleder, der viser, hvor du sidst var i de pågældende applikationer, og Android 3.1 er også hurtigere til at skifte mellem åbne apps.

Android 3.1 bringer også understøttelse for USB-enheder, så du eksempelvis kan tilslutte mus, tastatur, hukommelseskortlæser, et kamera eller endda en gamepad. Google har demonstreret, hvordan man kan bruge en Microsoft Xbox 360-gamepad til at styre spil fra Android Marked.

Amerikanerne kan hygge sig med filmleje i Android Marked, der også introduceres med 3.1-opdateringen, og her må vi danskere kigge dem misundeligt over skulderen. Især fordi der endnu er så få tablet-optimerede apps i Android Marked at hygge sig med. Pt. er der kun lidt over 60 apps, og det skal holdes op imod de over 65.000 iPad-optimerede apps, der findes i Apples App Store.

Som det ser ud nu, kan vi tidligst håbe på en velfungerende brugeroplevelse på Android-tablets med "Ice Cream Sandwich," der ifølge Google selv forventes klar sidst på året.

Det mest sikre synes at vente på maskiner med Googles is-sandwich. Vores erfaringer med Android-mobilerne fortæller nemlig, at der godt kan gå forholdsvis lang tid, før modellerne, der er på markedet nu, får opdatering til den nyeste software.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S