Nydesignet Yahoo-mail med Facebook og Twitter

Tjek Facebook og Twitter direkte fra Yahoo-mailboksen.

Artikel top billede

Efter at have lanceret en test-version af en redesignet mail-service tilbage i oktober sidste år opfordrer Yahoo nu sine 284 millioner brugere til at opgradere til den nye mail-service. 

Den redesignede service integrerer sociale netværk som Facebook og Twitter. Det betyder, at Yahoo-brugere kan opdatere deres Facebook inde fra Yahoo-mail, ligesom de kan se og dele opdateringer fra Twitter samt Facebook.
 
Yahoo-Brugerne har også mulighed for at chatte med Facebook-, Windows Live- og Yahoo Messenger-kontakter inde fra Yahoo Mail.

Baggrunden for at integrere sociale netværk er at få Yahoo-brugerne til at blive længere på websitet. Det gennemsnitlige antal brugte minutter per bruger på Yahoos sider faldt fra 336,4 minutter i januar 2009 til 247,9 minutter i april 2010.

Dermed slutter Yahoo sig til den seneste trend med at inddrage sociale netværk i eksisterende mailprogrammer. Det handler om at få brugerne til at anvende de sociale netværk fra mail-programmet, i stedet for at brugerne forlader mail-programmet for at dyrke deres sociale netværk.

Outlook hiver også sociale netværk ind

Det er ikke lang tid siden, at Outlook-tillægsproduktet Xobni gav mulighed for at trække på Facebook og Twitter-data, ligesom Xobni lancerede en app store, der giver mulighed for at trække på Evernote og Dropbox inde fra Outlook.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg