Her er de sejeste håndværker-smartphones

De er hårdføre, vandtætte og passer perfekt til den våde danske sommer.

Artikel top billede

De fleste smartphones er designet til at se lækre ud på et cafébord eller til at kunne overleve det hårde liv i en kvindes håndtaske. 

Men ofte udsætter vi vores smartphones for væsentligt større prøvelser. 

Derfor har vi fundet en række smartphones, der er designet til at overleve mødet med vand, støv og hårde stød.

De er perfekte til dig, der har en aktiv livsstil. Uanset om du arbejder på en byggeplads, dyrker ekstrem-sport eller måske bare gerne vil have en telefon, der kan holde til, at dine unger kaster rundt med den.

Den rå - Samsung Galaxy Xcover

Du kender sikkert allerede den monster-populære og shiny Samsung Galaxy S.

Her har du dens brutale og steroide-pumpede tvilling, Samsung Galaxy Xcover.

Den er så hårdfør, at du trygt kan efterlade den i din kælder under et skybrud. Eller det er i hvert fald tæt på.

Drukne-sikker

Ifølge Samsung kan den overleve at ligge nedsunket på én meters vand i op til 30 minutter.

En del af hemmeligheden bag Xcover hårdførhed er, at den er pakket ind i et solidt og ultra-tæt ydre af plastik. Det holder støv og fugt ude, og samtidig er materialet designet til at mindske risikoen for, at telefonen bliver glat og glider ud af hånden på dig.

De tre betjeningstaster under touchskærmen er desuden hævet en smule, hvilket gør dem lettere at betjene, når du i kampens hede hiver telefonen frem med fugtige og beskidt fingre.

Har usårligt gorilla-glas

Derudover er telefonens 3,6-tommer store skærm udstyret med gorilla-glas, der som navnet antyder er særligt solidt og fire til fem gange stærkere end almindeligt glas.

Samsung Galaxy Xcover kører på Android 2.3 og har en processor på 800 megahertz.

Den har et kamera med LED-blitz og 3,2 megapixel. Blitzen kan naturligvis også bruges som lommelygte.

Telefonen ventes at lande på butikshylderne til oktober, og uden abonnement forventes prisen at komme til at ligge i omegnen af 2.000 kroner.

Den sporty - Sony-Ericsson Xperia Active

Denne aktive og sporty-udseende smartphone fra Sony Ericsson kan ligesom Samsungs Xcover klare op til 30 minutter under en meter vand.

Og den er ligeledes designet til at være afvisende over for både støv og ridser. Skærmen er dog kun på 3 tommer med en opløsning på 320 x 480 pixel.

Designet i orange, sort og sølv-farvet plastik er med til at give telefonen et frisk og sporty design, men foretrækker du en anden farve-kombination, kommer den også i hvid/orange og i en sort/hvid-udgave.

Kan måle din hjerterytme

Hvis du frygter at tabe din Sony-Ericsson Xperia Active i et travlt øjeblik, har telefonen i det nederste hjørne en åbning, der gør det muligt at fæstne den til en strop eller keyhanger.
 
Det sporty design er intet tilfælde, fordi Sony Ericsson oplyser, at telefonen kommer blandt andet med en app, der gør det muligt at måle din hjerterytme ved hjælp af en trådløs ATN+-teknologi. En teknologi der både bruges til fitness-udstyr og medicinsk udstyr.

Experia Active har et 5 megapixel-kamera med LED-blitz,  kører på Android 2.3 og har en hurtig processor på 1 gigahertz.
 
Telefonen forventes at komme på markedet her i løbet af årets tredje kvartal, og prisen er endnu ukendt.

Den trendy - Motorola Defy

Siden foråret har Motorola Defy været på det danske marked. Det vil sige, at du i modsætning til de to andre telefoner, som du har set, kan gå ud og købe den allerede i dag. 

Uden abonnement kan du købe den for omkring 2500 kroner.  

Motorola har desuden et lidt mere stilrent design og ligner ikke umiddelbart noget, som du vil finde på hylderne hos Bauhaus, eller som vil hænge om halsen på en mountainbike-rytter. 

Næppe helt vandtæt

Men tag ikke fejl. Den er vand-, støv- og slagafvisende. Du bør dog være opmærksom på, at hvor både Sony og Samsung praler med, at deres telefoner kan efterlades under vand, så er der en række anmeldelser af Defy, der tyder på, at den muligvis er vandafvisende, men at du nok skal passe på med at tabe den i badekarret. 

Den 3,7-tommer store touchskærm er som de andre telefoner udstyret med det ridse- og smadre-sikre gorillaglas. Skærmen har desuden en opløsning på 854 x 480 pixels. 

Kameraet i telefonen er på 5 megapixels med en LED-blitz, den har en processor på 800 megahertz og kommer med Android 2.2.


Læs også:
Værsgo! Hårdfør tablet-pc med gorilla-skærm
Her har du fem geniale håndværker-apps
Byggefirma: Her er vores smarte håndværker-telefoner

Læses lige nu

    Annonce

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Migration Manager til SIT Cloud

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,