Britisk netudbyder vil prioritere spiltrafik

En britisk udbyder puster nyt liv til debatten om netneutralitet med sit løfte om at prioritere spiltrafik.

Artikel top billede

Britiske Demon har et nyt tilbud til alle spilglade internet-brugere i Storbritannien. Demon har snøret en særlig bredbåndspakke til spillere, Demon Game Pro, hvor selskabet lover at spiltrafik bliver prioriteret i forhold til andre former for datatrafik.

Det lyder måske forholdsvis harmløst, men dermed forbryder Demon sig mod et af de centrale og meget omdiskuterede internet-principper, den såkaldte netneutralitet. Det betyder, at udbydere skal behandle alle former for data ens – uanset hvor de kommer fra, hvor de skal hen eller hvad indholdet er.

Især i USA er der frygt for, at internet-udbyderne vil kræve betaling for at prioritere bestemte typer af trafik, mens alle andre altså bliver henvist til nettets krybespor. Der har været flere forsøg på at få principper om netneutralitet indført ved lov i USA. I Europa har politikerne indtil videre taget debatten om netneutralitet mere afslappet.

Demon er en af de første internet-udbydere, som ligefrem reklamerer med at man prioriterer én bestemt type trafik – i dette tilfælde spil. Selskabet lover dog, at det ikke vil gå ud over hastigheden hos de andre kunder.

Foruden trafik-prioritering omfatter det nye Demon Game Pro abonnement også en hastighed på 20 Mbit/s, en statisk IP-adresse og ubegrænset trafik mellem kl. 23.00 og 08.00.

Demon lover også, at forbindelsen har en meget lav latenstid, som jo er vigtigt for multiplayer-spil.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse