Intempo Digital PG01

I løbet af 2004 vil alle danskere kunne modtage digital radio. Det giver ikke alene super-kvalitet - det giver også mulighed for at sende data ud sammen med musikken.

I løbet af 2004 vil alle danskere kunne modtage digital radio. Det giver ikke alene super-kvalitet - det giver også mulighed for at sende data ud sammen med musikken. For eksempel vil du kunne tjekke titlen på det aktuelle nummer, løbende nyheder eller trafikinformationer i DAB-radioens display.

Endnu er det småt med radioer, der kan håndtere de digitale signaler, men det er der ved at blive lavet om på. Den nye DAB-radio fra Intempo Digital, der er udformet som en transistorradio, er seneste skud på stammen.

Radioen er udført i et diskret lyst træ-look med panel og højttalerfronter i gråt, børstet stål. Lyden er i top via de to 3-tommer højttalere eller via hovedtelefonudgangen på bagsiden af radioen.

Intempo Digital indstiller automatisk alle de faste, digitale stationer, første gang du tænder for den, og du kan selv lagre fire favoritkanaler, som du får adgang til ved hjælp af hurtigvalgsknapper.

Ud over at kunne modtage de digitale kanaler er radioen sikret, så man, hvis man ønsker det, kan skifte over på det traditionelle FM-net og lytte til de traditionelle radiostationer. Den har desuden indbygget ur, så den kan anvendes som clock-radio.

Intempo Digital PG01 DAB-radio findes bl.a. i 2tal og expert kæderne. Prisen er 2.495 kr. inkl. moms.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos