Fynsk "sweatshop" sælger billigt guld til World of Warcraft-spillere

Poverleveling på dansk: Betal 450 kroner kr. for at få andre til at spille din figur op til level 60.

Selvom Blizzard ihærdigt forsøger at bekæmpe den udbredte ”sorte” økonomi, der florerer omkring World-of Warcraft-universet, bliver der solgt masser af spil-guld og højt udviklede spil-karakterer til de cirka 13 millioner mennesker, der lever en digital tilværelse som indbyggere i Azeroth.

Hovedparten af guldpusherne stammer fra Kina, hvor børn i de berygtede sweat-shops knokler dagen lang og til sulteløn med at høste virtuelt guld ved at gentage de samme kedelige opgaver igen og igen i World of Warcraft.

Nu har en dansk ”sweatshop” set dagens lys. I netbutikken Wow-toons.dk kan man købe WoW-guld, højt udviklede WoW-karakterer samt ikke mindst ”powerleveling” af en eksisterende spil-karakter. Sidtnævnte indebærer, at man overlader sin spilkonto til fimaet, der derefter sørger for at spille med karakteren, så den kommer op i et betydeligt højere level.

WoW-Toons er sat i verden på Fyn af Mikael Desmareth Rasmussen, der studerer erhvervsøkonomi. Han fortæller, at der kun er tale om et hobbyforetagende, hvor omsætningen ikke forventes at komme op i det lag, hvor han skal registrere sig som firma og betale moms.

Lige som de kinesiske sweatshops og guld-farme har Mikael Desmareth Rasmussen den forretningsmæssige udfordring, at potentielle kunder risikerer at blive bortvist fra spiluniversitet, hvis de køber den ydelse, han gerne vil sælge til dem.

Ifølge Blizzards slutbrugervilkår er det slet og ret forbudt at handle med guld og med karakterer, og man får sin konto lukket, hvis det opdages.

WoW-Toons oplyser på hjemmesiden, at kunderne løber den risiko. Det fortælles, dog, at risikoen i praksis er lille, blandt andet fordi der arbejdes fra rent danske IP-adresser, som antages at virke langt mindre suspekte end kinesiske.

ComON har spurgt Mikael Desmareth Rasmussen, om kunderne har nogen sikkerhed for, at deres kontooplysning ikke bliver misbrugt, når de er i den fynske sweatshops varetægt.

”Vi har jo kun brugernavn og password. Det hemmelige spørgsmål har vi ikke, og derfor vil man altid kunne få sin konto tilbage. Men vi har jo ingen interesse i at misbruge den,” siger han.

Hvem udfører arbejdet med poverleveling. Har du nogle kinesiske børn til at sidde og arbejde i kælderen?

”Nej, det har jeg ikke. Jeg driver det her i samarbejde med nogle bekendte, som jeg har mødt gennem et forum på nettet,” fortæller han.

De færdige karakterer, man kan købe på WoW-Toons.dk, stammer fra de fire kammerater, der står bag sitet.

Ind til videre er det ifølge Mikael Desmareth Rasmussen mest poweleveling, der har skabt interesse.

Guldet, som han og kammeraterne sveder med, kan købes for 80 kroner for 5.500 stks. Prisen for at få andre til at spille med den figur, som man hver måned betaler Blizzard cirka 100 kroner for, starter ved 450 kroner. Den ydelse bringer ens karakter fra level 1 op til level 60. Man kan ikke selv spille med sin karakter, mens sweatshoppen arbejder.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S