Briter forsøger 200 Mbit bredbånd - Danmark holder igen

Virgin Media har startet en prøveordning, hvor udvalgte kunder får en lårtyk internetforbindelse på 200 Mbit/s. Teknikken er allerede tilgængelig hos danske kabeltv-udbydere, men de mener ikke, at markedet er modent til den endnu.

(opdateret) 100 britiske internetbrugere kan i den kommende tid hente filer på nettet med mindre ventetid end normalt. De får slet og ret en enorm kapacitet på deres bredbånd fra udbyderen Virgin Media, som tester en ny teknik.

Ved hjælp af DOCSIS3-teknologi lægger man fire forbindelser på hver 50 Mbit sammen til én, og vupti: lårtykke bredbåndsforbindelser bliver resultatet.

Ifølge Virgin Media er 200 Mbit endda ikke den øvre grænse for hastighedsekesperimentet. 400 Mbit er indenfor mulighedernes rammer, hvis man kobler otte 50 Mbit-forbindelser sammen til én, oplyser selskabet ifølge TheRegister.

DOCSIS-teknologien udnytter kabeltv-nettet og herhjemme anvendes den allerede af de to store kabeltv-udbydere, YouSee og TeliaStofa.

Men det er ikke ensbetydende med at danske kabeltv-kunder vil få tilbudt 200 Mbit i nogen nær fremtid.

"Vi kunne i princippet tilbyde det i dag. Vi har for kort tid siden sendt nye bokse ud til en lang række kunder, og de ville vel egentlig være ganske enkelt at koble fire forbindelser sammen til én stor 200 Mbit. Men det kommer vi ikke til at gøre foreløbig, for der er intet behov for det," siger teknisk direktør i TeliaStofa, Kaj Skov til ComON.

Samme holdning har man i YouSee. Pressechef i selskabet, Ib Konrad Jensen, fortæller, at han ikke er bekendt med nogen anvendelser, der ville kræve så store båndbredder.

I det britiske Virgin-forsøg er det blandt målene at finde ud af, om 200 Mbit-forbindelser vil kunne have et praktisk formål. Ifølhge en talsmand for selskabet vil man blandt andet undersøge, om high-definition 3D TV-on-demand og trafik fra overvågningskameraer vil kunne drage nytte af den gigantiske båndbredde.

(Opdateret: Fejlagtig reference til makshastigheden for fiberforbindelser på 100 Mbit er fjernet)

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S