Dansk firma laver FireWire-harddisk

Folkene bag firmaet Azeto, der igennem længere tid har markeret sig på markedet med agressive priser på deres Psycho harddiske, satser nu internationalt med lanceringen af en dansk-udviklet harddisk serie.

Tidligere har man købt Oxford 911-baserede kabinetter og mærket dem med Psycho logo'et, men Thomas Hjort fra Insiders.dk, der er Azeto's moderselskab, fortæller, at nu er tiden kommet til selv at stå for det hele. Med kontakter i Europa og USA håber man på at kunne blive en betydende spiller på FireWire/USB2 harddiskmarkdet.

De nye Insiders-drev kommer til at hedde Googiedrives, ligner noget der oprinder fra rummet - og så er de små. Verdens mindste, faktisk. Indeni finder man Seagate Baracuda drev med kapacitet op til 160 GB. "Revolutionen" består udover designet i måden man har integreret Oxford-chippen i kabinettet på. Resultatet er drev der kun er ca. 1 cm. længere end selve 3 1/2 tomme enheden, og så er de ca. 5 cm. høje.

Endnu er harddiskene ikke helt parat til levering, men da der sikkert bliver rift om det lækre design, kan det være en god ide at kontakte Azeto og høre, om det er muligt at forudbestille.

Link:

  • Googiedrives
  • Læses lige nu

      KMD A/S

      Technical Solutions Architect

      Københavnsområdet

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware, AV og TEMPEST i Cyberdivisionen i Hvidovre eller Karup

      Københavnsområdet

      Aller Media A/S

      Developer

      Uspecificeret arbejdssted

      Navnenyt fra it-Danmark

      Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

      Sarah Birkegaard Elkjær

      Norriq Danmark A/S

      Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

      Arjuna Enait

      Idura