DR reklamerer stadig for iPod

DR har netop lovet at stoppe en række ulovlige iPod-reklamer i radio- og tv-spots, men alligevel fortsætter stationen med at reklamere for iPod i sine tv-programmer.

Efter hård kritik fra både mp3-producenter og Forbrugerrådet har DR nu stoppet en ulovlig reklamekampagne for DR's videopodcast. DR har lovet, at man i fremtiden vil bruge betegnelsen "bærbar videoafspiller" i stedet for "iPod". Men trods løfter om det modsatte kan man stadig se ulovlige iPod-reklamer på DR.

Det lader dog til, at beslutningen om at stoppe reklamerne er sværere at gennemføre en som så. Man kunne således tirsdag aften i programmet hammerslag se og høre værten opfordre seerne til at downloade programmet som podcast, så de kunne afspille det på deres iPod.

»Det er jo fordi, de programmer, som kommer nu, er optaget for et stykke tid siden, og derfor vil der komme en række programmer inden for den kommende tid, hvor vi nævner iPod. Det tager jo lidt tid at implementere den slags ting, men det vigtige er, at vi nu fremadrettet kalder det en bærbar videoafspiller i alt nyt, der bliver lavet,« siger DRs direktør for tv og nye medier, Lars Grarup, til ComON.

På trods af den åbenlyse modætning mellem DR's løfte om at stoppe reklamerne og de fortsatte iPod-reklamer i stationens programmer mener Lars Grarup ikke, at der er grund til selvransagelse hos DR.

»Jeg tror nok, vi overlever, at det kommer nogle gange endnu. Det vigtige i det her er princippet, og at vi nu sender et signal om, at vi kalder det noget andet i fremtiden,« siger han.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision