Få brugte digital signatur ved skatterettelser

Under én procent af de der havde rettelser til deres selvangivelse, valgte at bruge den digitale signatur.

Interessen for at bruge den digitale signatur i forbindelse med rettelser i selvangivelsen har været meget lille. 7.000 danskere brugte i år den nye digitale signatur til at rette i deres selvangivelse på nettet. Det er kun 0,8 procent af de næsten 829.000 mennesker, der har brugt tast selv-service i en eller anden form. Det skriver Politiken.

Til sammenligning valgte 387.000 at rette selvangivelsen på nettet, mens 435.000 har trykket løs på deres telefon.

Der er dog mange, som bestilte den digitale signatur, som der var link til på ToldSkats hjemmeside, når man gik ind for at angive sig selv. Således har 40.000 afgivet bestilling på den digitale signatur.

Hvorfor 33.000 danskere så alligevel valgte den digitale signatur fra, da de sad med parpirerne fremme og skulle foretage de sidste indtastninger, kan man kun spå om. Men brugen af den digitale signatur i forbindelse med rettelser i selvangivelsen har tidligere været kritiseret for ikke at være særlig let tilgængelig og brugervenlig.

Muligheden for at bruge den digitale signatur i forbindelse med selvangivelsen, var udset til at skulle kickstarte hele projektet om at udstyre alle danskere med en digital signatur. TDC, der skal udføre arbejdet, har således forpligtet sig overfor Videnskabsministeriet til at 1,3 mio. danskere om fire år er udstyret med signaturen. Med den ringe interesse i det aktuelle projekt venter der en svær opgave for TDC.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura