Amitech har succes med Media Center

De store mærkevareproducenters fravær forstærker efterspørgslen efter mediacenter-computere hos lokale spillere.

20 procent af Amitechs omsætning kommer nu fra deres mediacenter-computere. Således har de solgt for mere end 15 millioner kroner siden de lancerede computerne i efteråret.

Hos IDC er senioranalytiker Anders Elbak ikke overrasket over Amitachs succes med at sælge mediacenter-computere.

»Det er primært de lokale udbydere, der leverer mediacenter-computere. Måske er det også derfor, at Zitech har fået leveringsproblemer. De lokale får jo efterspørgslen, når de store mærkevareproducenter ikke rigtig har satset på ægte Microsoft-baserede mediacenter-løsninger,« siger Anders Elbak.

Hos Amtitech er salgs- og marketingdirektør Jan Bandsberg Nielsen også fuldt ud bevidst om, at Amitech indtil videre har spillet på et marked, hvor de store som HP og Dell har glimret ved deres fravær.

»Jeg kan ikke afvise, at vi hele efteråret ikke har haft så mange konkurrenter. Det er klart, at vi har gode chancer for at få store markedsandele, når de store ikke har nogen produkter endnu. Men det er jo vores fordel,« siger han.

Han fortæller samtidig, at for Amitech, som tidligere har været ude med forskellige former for mediacenter-computere, der ikke var baseret på Microsofts Media Center Edition. Men ikke med så stor gennemslagskraft.

»Microsoft er det store lokomotiv på softwaresiden. Det er Media Center, der har gjort at vi er kommet ind i de store kæder med produktet,« siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job