Dvd-kopister går til kamp

Det amerikanske firma 321 Studio, der laver det populære dvd-kopi software DVD Copy Plus, vil hive ni Hollywood-selskaber i retten.

321 Studio vil sagsøge ni af de største filmselskaber i Hollywood for at få rettens ord for, at selskabets software, det populære dvd-kopi program DVD Copy Plus, er lovlig. Programmet er en samling af værktøjer, der gør det muligt at kopiere kommercielle dvd-film til en almindelig cd-skive i formaterne DivX, VideoCD eller Super VideoCD. Skiven vil kunne afspilles i de fleste dvd-afspillere, både på pc'en og i stue-afspillere.

- Vi mener ikke at der nogen forskel på at kopiere en cd med musik til eget brug og en film. Cd-kopiering til eget brug er jo fuldt lovligt, siger selskabets direktør Robert moore til websitet newsbytes.

Sagen betegnes af 321 Studios advokater som banebrydende. Advokaterne påpeger, at der er alvorlige konflikter mellem USA's Digital Millennium Act (DMCA) og den første paragraf i den amerikanske grundlov, der sikrer ytringsfrihed. DMCA forbyder i praksis al kopiering af copyright beskyttet materiale uden ophavsmandens tilladelse. Endvidere forbyder loven at man fremstiller eller publiserer værktøj som kan bidrage til, at denne kopiering foregår.

De ni Hollywood-selskaber der sagsøges er; MGM Studios, Tristar Pictures, Columbia Pictures, Sony Pictures Entertainment, Time Warner Entertainment, Disney Enterprises, Universal City Studios, The Saul Zaentz Company and Pixar Corp.

Link:

  • 321 Studios
  • Læses lige nu

      KMD A/S

      Compliance Officer

      Københavnsområdet

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Ingeniør til Satellitkommunikation

      Københavnsområdet

      Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

      Digital transformation | Ballerup

      Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

      16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

      Navnenyt fra it-Danmark

      Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

      Nihad Hodzic

      Trafikstyrelsen

      SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

      Plamena Cherneva

      SAP SuccessFactors Partner Pentos

      IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

      Marlene Gudman

      IFS Danmark A/S