Intel erklærer Larrabee for død

Intel har nu endegyldigt begravet sine planer om at udvikle sit eget grafikkort.

Her på ComON har vi haft skrevet meget om Intels super-grafikkort Larrabee, der skulle repræsentere intet mindre end en revolution med 16, 32 eller 48 rigtige x86-kerner. Men det kronisk forsinkede grafikkort blev lagt på is sidste år, og nu ser det ud til, at Intel endegyldigt har opgivet dets planer om at få Larrabee færdigt.

I den officielle Intel-blog fortæller selskabet, at det ikke vil bringe et grafikkort på markedet – i hvert fald ikke i den nærmeste fremtid.

Intel har tre forskellige fokusområder inden for grafik. Det første er integreret grafik i processorer og chipsæt, typisk til mobile computere, hvor kravene til ydelsen ikke er helt så høje. Faktisk begyndte Intel med at integrere grafik i sine chipsæt helt tilbage i 1999, og nu bliver grafikken integreret direkte i processoren.

Det andet fokusområde er Intel Atom og system-on-a-chip-løsninger til de mindste mobile enheder, hvor den grafiske ydelse også er begrænset.

På begge disse områder står Intel stærkt. Men selskabet har ikke noget, der kan konkurrere med de hurtige grafikkort fra Nvidia og AMD/ATI. Her skulle Larrabee komme ind. Men det er altså helt opgivet nu.

Intel vil i stedet bruge teknologien fra Larrabee i dets supercomputere og andre produkter.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune