Artikel top billede

Nu er Windows 2000 død

Fra denne uge er det slut med Extended Support til det gamle Windows 2000.

Det efterhånden ti år gamle Windows 2000 findes stadig hos virksomheder og offentlige institutioner rundt omkring – så sent som i sidste uge fandt undertegnede en meget langsom Windows 2000 computer på et sygehus i Schweiz – men fra den 13. juli må Windows 2000 betegnes som meget dødt.

På denne dato sluttede nemlig Microsofts Extended Support til Windows 2000, som giver adgang til kritiske sikkerhedsopdateringer. Og dermed bliver det meget svært for de sidste, stædige Windows 2000 brugere at fortsætte med at bruge operativsystemet.

Det NT-baserede Windows 2000 kom lige efter årtusindskiftet og var det sidste operativsystem fra Microsoft, som udelukkende var rettet mod professionelle brugere. Dengang solgte Microsoft stadig det DOS-baserede Windows 98 (SE) og ME (Millenium Edition) til de private brugere.

Windows 2000 var faktisk en lille succes for Microsoft med en million solgte licenser i den første måned, og det kan være årsagen til, at softwarefirmaet har valgt at holde liv i operativsystemet så længe – først med fem års Mainstream Support og så med fem års Extended Support.

Først med efterfølgeren Windows XP to år senere kunne Microsoft samle de private og professionelle brugere på samme operativsystem, men XP kom også i et virvar af forskellige udgaver (pc, tablet pc, media center, 32-bit, 64-bit) og mange professionelle valgte at blive ved Windows 2000.

Den fjerde og sidste Service Pack til Windows 2000 kom i midten af 2003 og den sidste Update Rollup med sikkerhedsopdateringer kom et par år senere.

Så computere med Windows 2000 mangler nye drivere og understøttelse for mange nye programmer – selv Microsofts egen Internet Explorer 7 kræver Vista eller XP, så man kan kun bruge den forkætrede IE6 under XP.

Microsoft har selv startet en kampagne for at komme af med IE6, og det gælder selvsagt også for Windows 2000, som stadig er installeret på et par procent af alle firma-computere. Fra næste måned er det slut med sikkerhedsopdateringer til Windows 2000.

Samtidig slutter også supporten til Windows XP med Service Pack 2, mens XP-brugere med SP3 bliver forsynet med opdateringer frem til 2014.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere